18 Ocak Pazartesi , 2021

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Erzincan’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü sendika, dernek ve siyasi partilerin katılımıyla kutlandı.

Erzincan’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kutlama etkinliği kapsamında eski terminal önünde toplanan kalabalık Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Kesk, Eğitim Sen, Katre, Dersimliler, Haziran gibi STK lar ile birlikte CHP, HDP ve Emek Partisi temsilcilerinden oluşan grup Eski terminal önünden Cumhuriyet meydanına kadar yürüyüş yaparak çeşitli sloganlar attı. Ardından meydanda toplanan grup Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen konuşmaların ardından halay çekerek eğlendi.

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşte yaklaşık 750 güvenlik personeli görev yaparken, Cumhuriyet meydanına girişte şahısların çantaları ve üstleri arandı. Meydanda kutlama yapmak isteyen gruplar emniyet mensupları tarafından tek tek aranarak meydana sokuldu. Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları renkli görüntüler oluştururken, Kadını erkeği, genci yaşlısı çok sayıda vatandaşın katıldığı 1 Mayıs İşçi Bayramı, Erzincan’da olaysız bir şekilde geçti.

Cumhuriyet Meydanında toplanan yaklaşık 500 kişiye hitaben gruplar adına açıklama yapan Eğitim-Sen Erzincan Şube Başkanı Kemal Irmak, işçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Irmak, “1 Mayıs, yıllardır tüm dünyada ve Türkiye’de işçi sınıfının ve ezilen halkların eşitlik-özgürlük-kardeşlik ve insanca bir yaşam talepleriyle harekete geçtiği, mücadele kararlılığını alanlara yansıttığı bir gün olarak kutlanıyor. Dünyada ve Türkiye’de işçiler, emekçiler, 134 yıldır her 1 Mayıs’ta burjuvazinin ve sermaye iktidarlarının baskısına, sömürüsüne karşı alanlara çıkıyorlar.” dedi.

 

Gruplar daha sonra çalınan müzik ve davul-zurnalar eşliğinde halaylar çekti. Grup sloganlar atarak olaysız bir şekilde dağıldı.

Diğer Haber

12 sözleşmeli personel alınacak

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü bünyesine, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında istihdam edilmek üzere Sağlık Araştırma ve Uygulama …