9 Aralık Perşembe , 2021

Arılarda Sonbahar Bakımı İçin Ne Yapmalıyız?

Yarım asırdır dede mesleği olan arıcılığı yapan Eyüp Ömer Özyiğit , sonbaharın gelmesiyle birlikte arıların ve kovanların bakımı konusunda üreticilere önemli uyarılarda bulundu.
Erzincan’da arıların kışlatma döneminin başlamasıyla ilgili olarak arıcılıkla ilgilenen vatandaşlara uyarılarda bulundu. Saf Petek Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Ömer Özyiğit, hastalık ve parazitlere karşı ilaçlı mücadelenin de sonbahar bakımında önemli bir unsur oluşturduğunu belirtti. Özyiğit özellikle varro mücadelesine değinerek konuşmasında şunları kaydetti: ‘Mevsimsel olarak arıcımızın dikkat

etmesi gereken konular var. Bunlardan biri varova mücadelesi bir diğeri ise besleme mücadelesine dikkat etmesi gerekiyor. Varova mücadelesi önemlidir. Arı biti olarak tabir edilir. Şuan da arının en büyük düşmanıdır. Varova mücadelesini yaptıktan sonra beslenmesine dikkat edipte arıyı kış uykusuna bıraktıktan sonra sonuçlarının iyi olacağına inanıyoruz.Vatandaş en çok losem hastalığı ile ilgili geliyor. Bunun içinde bizim özel bir kekimiz var. İlaç kullanmıyoruz. Bu hastalığa karşı özel yem takviyesi yapıyoruz. Arıcılarımızın bu konulara da dikkat etmesi gerektiğini söylüyoruz’ dedi.

Diğer Haber

Sağlık Bakanlığı’ndan yeniden atama kurası

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr’de yer alan bilgiye göre,Sağlık Bakanlığı, 23/11/2017 tarih ve 2017/19 …