24 Mayıs Pazar , 2020

Büyük Ustayı Özlemle Anıyoruz…

Haber: Fikri Özsoy
Erzincan tarihinde unutulmayan isimler arasında yerini alan, 83 yıllık yaşamında tek derdi Erzincan olan insan olan bir gazeteciydi Kazım Erdem Özsoy.
Köşe yazılarıyla yapılanları gerek eleştiren gerek tebrik eden büyük usta Özsoy, çalışanlarınada daima doğruyu yazmayı öğüt etti.
Tarafsız kaleminden aldığı güçle hayatı boyunca Erzincan’ın gelişimine, kalkınmasına katkı sağlayacak gündemler oluşturdu. Öyle ki ömrü boyunca yazdığı yazılar ona Kazım Ağabey dedirtti. Erzincan’ı sahiplenen doğduğu topraklar Kemaliye ile bütünleşmiş bir hayat yaşayan Özsoy’un, tarih kokan misafirhanesinde dönemin neredeyse ağırlamadığı devlet adamı kalmamıştır. 83 yıllık hayatının son günlerinde tedavi sürecinde dahi Erzincan için dertleniyordu. Evinin geniş bahçesinde ki meyve ağaçları onun uğraşlarından biriydi. Her yıl meyve mahsüllerini çalışanlarıyla, eş ve dostlarıyla paylaşır bundan da büyük bir keyif alırdı. Zaman zaman bahçesinde ağırladığı misafirleri hayranlıkla bakardı o sevgiyle büyüyüp yetişen bahçeye.
Yaşanmışlığın, Alın Terinin, Erzincan’ın Hikayesiydi
Kazım Erdem Özsoy
Erzincan’da 1968 yılında Özsoy Matbaasını kuran 1990 yılında Özsöz Gazetesini çıkartan Kazım Erdem Özsoy, geçtiğimiz yıl 28 Şubat 2018’de tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında hayata gözlerini kapadı. Özsoy, yaptığı gazetecilikle doğruyu söylemekten çekinmeyen ve şehrin kaderine yön veren bir anlayışla mesleğini her zaman eşit ve tarafsız bir şekilde yürüttü. Herkesin saygı ve sevgisini kazanan Özsoy, 2011 yılında 21 yıllık köşe yazılarından oluşan Sözün Özü kitabıyla akıllara kazınacak bir tarihi ülkemize kazandırdı.
Köşe yazılarını “Vesselam” sözüyle tamamlayan Merhum Özsoy, şehirde yanlış ve doğru gördüğü her şeyi kaleme almaktan geri durmazdı. Özsoy, herkesin sorununu dile getiren, her zaman memleket ve insan sevdalısı biriydi.
Şimdilerde gazetecilik yapan bir çok meslektaşımızın üzerinde emeği olan Özsoy, medyanın daima önde gelen destekçilerinden oldu.
Kazım Ağabey, Yazdıysa Doğrudur
Yıllarca düşüncesini, fikrini,yanlışları,doğruları kalemine alan Özsoy, araştırıp emin olmadan kimseyi zan altında bırakmamış ve her zaman “Kazım Ağabey, Yazdıysa Doğrudur” dedirtmiştir.
GAZETECİ-YAZAR
KAZIM ERDEM ÖZSOY KİMDİR?
Kazım Erdem Özsoy, 1935 yılında Erzincan’ın Eğin (Kemaliye) ilçesine bağlı Yuva (Gerüşla) köyünde doğdu. Eğin’de doğdu fakat Kemaliyeli oldu.
Büyük önder Atatürk’ün adı bu dik yamaçlı şehirde yeşil ve suyla birlikte çağladı. İlkokulu köyünde okudu. Babası ile birlikte köylerde dolaşıp ayakkabı tamiratı yaptı.
Ortaokul çağında, İstanbul’a; dayısının yanına gitti. Okul şartları, ekonomik zaruretler karşısında, dayısına yük olmamak ve tez zamanda para kazanabilmek için iş hayatına atıldı. Kader onu mücellit ve matbaa ortamına atıverdi. Uzun yıllar, İstanbul’da çalıştı. Askerlik sonrası memleketine döndü. Erzincan’da matbaacılık yaptı.
Kazankaya, Yeşil Eğin, Arapgir postası gazetelerini bastı. Kendi işini kurduğunda Erzincan’da sayılı bir mücellitti. Mesleğin gelişen teknoloji ye matbaacılık karşısında içine düştüğü sıkıntıyı görerek, ÖZSOY Matbaasını kurdu.
Uzun yıllar Matbaacılık yapan Özsoy 1990 yılında Özsöz gazetesini kurdu. Kazım Erdem Özsoy, Kemaliye Müzesine de pek çok eser hediye ederek, müzenin zenginleşmesine katkıda bulunmuştur.
28 yıldır Erzincan’da vakarlı ve seviyeli gazetecilik, doğru habercilik yapmaya çalışan Kâzım Erdem Özsoy evli olup, biri erkek, ikisi kız üç çocuk babasıdır”
Erzincan’ın koca çınarı Merhum Kazım Erdem Özsoy için vefatının yıl dönümü dolasıyla bugün öğle namazını müteakiben Cami Kebir’de Mevlid-i Şerif okutulacaktır. Tüm halkımız davetlidir.

Diğer Haber

“Bayramın Sevincini ve Coşkusunu İçimizde Hissedelim”

Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin’in Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Müftü Çetin mesajında; …