24 Ekim Cumartesi , 2020

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş İcazet Törenine Katıldı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Buradaki hafızlarımız gibi binlerce, dünya genelinde milyonlarca hafız sayesinde Kur’an-ı Kerim, noktasına varıncaya kadar korunmaktadır.” dedi.

Erbaş, Erzincan Terzibaba Camisi’nde, 61 öğrenciye icazet belgesi verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Başkanlıklarının en önemli görevlerinden birinin toplumu din konusunda aydınlatmak olduğunu söyledi.

Vatandaşların inançla ilgili bütün meselelerde Başkanlığı takip etmesinin kendilerini memnun ettiğini dile getiren Erbaş, gösterilen teveccühten dolayı Türk milletine teşekkür etti.

Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen hafızları tebrik eden Erbaş, “Hafızlık, Allah’ın yeryüzünde bir insana verebileceği en büyük nimettir, en büyük şereftir, en büyük payedir. Çünkü hafızlık, adeta canlı bir vuslat haline gelmektir. Kur’an-ı Kerim’in tamamını aklına, gönlüne, kalbine, zihnine nakşetmektir.” ifadesini kullandı.

“Kur’an’ı biz indirdik ve onu mutlaka biz koruyacağız” ayetini okuyan Erbaş, şunları kaydetti:

“Demek ki burada, bu ayette hafızlara atıf var. Kur’an-ı Kerim, hafızlarımız sayesinde korunuyor. Onların zihinlerinde korunuyor. İlk hafız Allah Resulü Efendimiz. Sonra ashabı kiramdan hafız olanlar var. Buradaki hafızlarımız gibi binlerce, dünya genelinde milyonlarca hafız sayesinde Kur’an-ı Kerim, noktasına varıncaya kadar korunmaktadır. Nasıl ki hafızlarımız Kur’an’ı koruyorsa, Kur’an da hafızlarımızı koruyor, insanlığı koruyor, Müslümanlığı koruyor, elhamdülillah.”

Reis-ül Kurra Vekili Mustafa Demirkan tarafından dua edilmesinin ardından Erbaş, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

İcazet merasimine Erzincan Vali Vekili İhsan Ayrancı, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Sigaranın Haram Olduğunu Milletimize Anlatmalıyız”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Dünyada ve ülkemizde yıllarca ‘haram’ denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Erbaş, Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu’nda din görevlileriyle basına kapalı olarak toplantı gerçekleştirdi.

Erbaş, burada yaptığı konuşmada, İslam’dan önce dünyanın çeşitli yerlerinde var olan yanlış anlayışların benzerlerinin günümüzde de bulunduğuna işaret ederek, çocukların, gençlerin çeşitli bağımlılıklarla adeta zihinlerinin yok edilmesine engel olacaklarını belirtti.

Sigara kullanımı nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğine işaret eden Erbaş, “Dünyada ve ülkemizde yıllarca ‘haram’ denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız. Çünkü sadece bizim ülkemizde bir yılda 115 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu ne büyük bir faciadır.” ifadelerini kulandı.

Erbaş, 4-6 yaş Kur’an kurslarının önemli bir imkân olduğunu vurgulayarak, “Çocuklar büyürken, karakterleri oluşurken etkimiz olsun istiyoruz.” diye konuştu. AA

Diğer Haber

Vali Makas, Okul Müdürleriyle E-Konferans Yaptı

Erzincan Valisi Mehmet Makas, E-Konferans Sistemi üzerinden 8 ilçe Milli Eğitim Müdürü ve il genelindeki …