3 Ağustos Pazartesi , 2020

ERDEF’te Erzincan’ın Kurtuluş Hikâyesi Anlatıldı

Haber: Eren Varlı

Erzincan’ın kurtuluşunun yıl dönümü vesilesi ile ERDEF’te program düzenlendi.  Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman’ın da katıldığı programda, Hüseyin Ağca, Erzincan’ın kurtuluşunu anlattı. Kuran’ı Kerim sureleri okunarak dualar edildi.

Toplantı açılış konuşmasını yapan ERDEF Başkanı Selahattin Ayvaz, Erzincan’ın son yüz yılda istila ve depremler gibi felaketlere uğradığını anlatarak; “Bu felaketlere rağmen insanımız büyük bir gayretle şehrimize sahip çıkmış, birlik ve beraberliğini koruyarak bu güne gelinmiştir. Bizler şehitlerimize ve bugün şehrimize sahip çıkan kahramanlarımıza borcumuzu ödemeye çalışıyoruz” dedi.

DİB Tasavvuf Koro Şefi Ali Osman Alaca’nın seslendirdiği güzel ilahilerden sonra Kuran’ı Kerim’den sureler okundu, dua edildi. Araştırmacı-Yazar Hüseyin Ağca, Erzincan’ın kurtuluşunu şu ifadelerle anlattı; “Tarih boyunca ülkemizin hep saldırılara maruz kaldığını, 1. Dünya Savaşından sonra işgal edildiğini anlatan Ağca, Rusların Erzincan’ı işgal ettiğini, ermenileri silahlandırarak halka büyük zulüm yaşattıklarını belirtti. Ermeni soykırım iddialarınıda anlatan Ağca, Osmanlı Devleti sınırlarında toplam bir milyon üç yüz bin ermeninin yaşadığını, bunlardan silahlı eşkiya olanların öldürüldüğünü, diğerlerinin güvenle yer değiştirildiğini söyleyerek, “ O zor şartlarda şehri bizlere emanet eden şehitlerimizin emanetini, hep birlikte korumalıyız” dedi.

Toplantıya katılan Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan’ın kurtuluşunun öneminin özellikle gençlere anlatılması gerektiğini belirterek bu nedenle ülke çapında bir hafta boyunca toplantılar yapıldığını söyledi. Karaman, “Şehitlerin torunları olarak şehrimizi kolay bulmadık. Onlara layık olmak zorundayız. Bu vatana sahip çıkmak zorundayız” dedi.

Erzincan Milletvekili Karaman konuşmasında bu sorumluluk duygusu ile Erzincan’ın gelişmesi için her türlü çabayı göstereceklerini belirterek projeler hakkında bilgi verdi.  Erzincan’ın gelişmesinde turizm ve tarım sektörünün önemini belirten Karaman, “ Gurbette yaşayan hemşerilerimizin şehirlerine daha çok sahip çıkması gerekiyor. Bu amaçla hemşerilerimizin Erzincan’a dönüşü için değişik projeler hazırladık” dedi.

Diğer Haber

Başkan Tanoğlu’ndan Kurban Bayramı Mesajı

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tanoğlu, Kurban Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı …