Erzincanlı Öğrencilerden TÜBİTAK Türkiye Birinciliği

TÜBİTAK Ortaokullar arası 14.’sü düzenlenen proje yarışmasında Erzincan Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğrencileri “Piezo Jeneratör İle Enerji Hasadı” isimli projeleri ile Fizik kategorisinde Türkiye birincisi oldular.  

TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasının 14.’üncüsü bu yıl düzenlendi. Yarışmaya fizik alanında başarısıyla Erzincan Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu damga vurdu. Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğrencileri Hüseyin Mutlu ve Saygın Can Uslu,  Fen Bilimleri Öğretmenleri Hamza Albayrak’ın önderliğinde geliştirmiş oldukları “Piezo Jeneratör İle Enerji Hasadı” isimli projeleri ile Fizik kategorisinde Türkiye birinciliği elde ettiler.

Bu yıl toplam 16 bin 512 projenin yarıştığı yarışmada mutlu sona ulaşan öğrenciler daha temiz bir dünya için geliştirdikleri jeneratörün gelecekte daha fazla kullanılabileceğini umut ediyorlar.

Danışman öğretmen ve öğrenciler proje hakkındaki görüşlerini dile getirdiler. Öğrencilerden Hüseyin Mutlu; “Yaklaşık iki yıldır üzerine uğraştığımız bir proje idi. Uygun bir modelin oluşturulması için çok sayıda çalışma ve deneme yaptık. Her seferinde proje fikrini geliştirerek son halini verdik. Modelde titreşime bağlı olarak çalışan 3 piezo levha, yay düzenekleri ve asimetrik bir çubuk bulunuyor. Asimetrik çubuk en ufak bir titreşimde dahi sallanarak piezo levhaya kalp masajına benzer bir baskıyı sürekli bir şekilde uygulayabiliyor” dedi.

Öğrencilerden Saygın Can Uslu ise;  “Ürettiğimiz jeneratör ile deniz, göl gibi su sistemlerinde kıyıya bağlı kalmadan elektrik üretilebilmektedir. Ürettiğimiz jeneratör ile yenilebilir enerji kaynaklarından olan dalga ve rüzgâr enerjilerinin verimli bir şekilde elektrik üretimin de kullanabilmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Danışman Öğretmen Hamza Albayrak ise açıklamasında; “Öğrenciler ile birlikte geliştirdiğimiz modeli benzerlerinden ayıran en önemli farklılık üzerinde bulunan asimetrik çubuğun hacı yatmaz gibi sallanmasına bağlı olarak enerji üretilme potansiyelidir. Model için patent çalışmalarına başladık, en kısa zamanda modelin deniz sistemlerinde etkinliği için çalışmalara başlayacağız” dedi.

Son olarak elde edilen başarıya ilişkin olarak konuşan Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün ise: “TÜBİTAK Ortaokullar Arası Proje Yarışmasında ilimizi temsil eden Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulu öğretmen, öğrenci ve idarecilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Diğer Haber

Final Sınavları Öncesinde Öğrencilere Rektör Morali

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, final sınavları öncesinde okuma salonlarında derslerine …