14 Nisan Çarşamba , 2021

“İnsan, Hayvan ve Çevre Sağlığı Bir Bütündür”

Erzincan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Feryaz Hira, Kamuya veteriner hekim atanması, kamuda ve sahada görev alan veteriner hekimlerin istek görüşlerine ilişkin konuştu.

Erzincan Veteriner Hekimler Odası Başkanı Feryaz Hira yaptığı açıklamada; “Tarihi, insanlık tarihi kadar eski bir mesleğin mensupları olarak ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu zorlu pandemi sürecinde hem kendimizi hatırlatmak hem de devletimizin yanında olduğumuzu göstermek isteriz. Niyetimizi ifade edebilmek adına siz devlet büyüklerimizden destek beklemekteyiz.

Bu sürecin sorumlusu ne yazık ki zoonoz bir virüs etmenidir. Biz veteriner hekimlerin görevi, hem hayvan sağlığı hem de insan sağlığı için çalışmaktır. Bu görevi yerine getirebilmemiz, toplumumuzu zoonoz salgınlara karşı korumak için görevimizin başında olmamız gerekmektedir. Veteriner hekimlerin görevi sadece hasta hayvanları tedavi etmek değil; sağlıklı hayvansal gıdalara ulaşmayı sağlamak, bulaşıcı hastalıklardan korunmayı sağlamak, koruyucu hekimlik, afet hekimliği gibi önemli görevler üstlenerek topyekün bir sağlık ortamı yaratmaktır.  Geçmişe baktığımızda dünyada ilk defa Sığır Vebası virüsünün izolasyonunu ispatlayan veteriner hekim bilim insanları Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün ve Dr. Adil Mustafa Şehzadebaşı’nı, yürekleri çelikleştiren İstiklal Marşı’nı yazmak suretiyle İstiklal Harbi’nin manevi cephesindeki kahramanlardan veteriner hekim Mehmet Akif Ersoy’u görürüz.

Ülkemizde Sars CoV-2 virüsünün ilk izolasyonunu yapan Veteriner Hekim Prof. Dr. Aykut Özkul, sonrasında hayvanlar üzerinde ki koruyucu etkileri kanıtlanan faz1 aşamasını başarı ile bitiren Veteriner Hekim Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve en son faz1 aşamasını başarı ile gerçekleştirip, 2 farklı inaktif aşı geliştiren Veteriner Hekim Prof. Dr. Osman Erganiş ve ekibidir. Ve şuan insanlarda uygulanmaya başlanmıştır.

Şu ana kadar, kamudaki ve sahadaki meslektaşlarımız görevlerini kusursuz yerine getirmektedir ancak iş yükleri çok fazla olduğundan maalesef yıpranıyorlar, işlere yetişmekte zorluk çekiyorlar, bazen üzücü kaza ve hatta ölüm haberlerini alıyoruz. Sık sık gündem olan bazı gıda ürünleri denetimi de keza bu yetersizlikten kaynaklanmaktadır. Bu durumlara ek olarak, mesleğimizin uzmanlık alanları arasında bulunan su ürünleri veteriner hekimliğini icra eden meslektaşlarımız bulunmaktadır.  Fakülte sayısının hızla atmasına paralel olarak yıllık iki binin üzerinde mezun verilmektedir fakat istihdam, ihtiyacı karşılamamaktadır. Bakanımızın özel sektörde çalışma tavsiyesine uymaktayız. Ancak takdir edersiniz ki bizlere fakültede öğretilen hakkımız olanı, payımıza düşeni alma konusunda sıkıntılarla karşılaşmaktayız. Verilen emek ile alınan karşılık çoğu zaman örtüşmemektedir. Buna rağmen bekleme sürecimizi tecrübe kazanarak değerlendirmekteyiz. Özel sektördeki kazanımlarımızı kamuya aktarmak, tecrübelerimizi paylaşmak, nitelik ve nicelik olarak personel eksikliğini gidermek istiyoruz.

Tüm bu durumlar çerçevesinde fikir birliğine vardığımız, siz kıymetli devlet ve meslek büyüklerimizden isteklerimiz şunlardır: Ülke genelinde norm kadro çalışmalarının bir an önce yapılması, Tarım ve Orman Bakanlığı’na, Sağlık Bakanlığı’na ve belediyelerdeki münhal kadrolara ivedilikle veteriner hekim alınması, veteriner hekimlerin işsiz statüsünden çıkarılması, Büyükşehir belediyelerinde Veteriner İşleri Daire Başkanlıkları’nın oluşturulması, il ve ilçe belediyelerinde Veteriner İşleri Müdürlükleri kurulması, ilçe belediyeleri için veteriner hekim istihdamının zorunlu tutulması ve kamuya 5000 veteriner hekim alınması,  Aşı çalışmaları programı içi Sağlık Bakanlığı’nın farklı meslek gruplarından yapılacak alım duyurularında veteriner hekimler için kamu kurum ve kuruluşunda çalışmak şartı, viroloji branşında donanımlı birçok veteriner hekimin başvuramamasına ve fayda sağlayamamasına yol açmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarına veteriner hekim alım şartlarının iyileştirilmesini beklemekteyiz. Sağlığın temel taşları olan insan, hayvan ve çevre sağlığı bir bütündür. Sağlıksız hayvanlar ve çevre ile sağlıklı bir toplum oluşturmak imkânsızdır.

Veteriner hekimlerin istihdamı sonrası etkin görevlere getirilerek Tek Sağlık sistemine geçilmesi ve gelecek nesillere sağlıklı bir gelecek bırakmak için adımlar atılmasına öncülük etmek istiyoruz. Yaratılanı yaratandan dolayı sevmeyi öğütleyen bir inancın fertleri olarak, beşeri hekim insan içinse veteriner hekimlik insanlık içindir felsefesiyle mesleğimizi icra eden veteriner hekimler olarak bizler için elinizden geleni yapacağınıza canı gönülden inanıyoruz” dedi.

Diğer Haber

Çamlıköy Tabiat Parkı yedi yıl süreyle kiraya verilecek

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr’de yer alan bilgiye göre,Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma …