23 Haziran Pazar , 2024

Erasmus +KA1 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Haraketliliği Projesi Tanıtıldı

Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve personelleri Erasmus +KA1 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Haraketliliği kapsamında Tarımsal Modüler Eğitimde Avrupa Ölçütleri projesi adı altında 7-21 Mayıs tarihleri arasında Macarasitan’ın Budapeşte kentine gidecek.
Proje mesleki eğitim personelinin hareketliliğini kapsamaktadır. Bu kapsamda 9 katılımcı ile Macaristan’ın Budapeşte kentine 12 günlük bir eğitimin proje tanıtımı Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapıldı.
Gerçekleşen proje tanıtım programına Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Adem Güneş ve okuldaki öğretmenler katıldı.
Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün; “Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diyince tabiki aslında kurumların yapmış oldukları çalışmalarla daha çok verimli oldukları çalışmalarla ön plana çıkmaları gerekir. Biz okullarımızda farklı yapmış oldukları etkinlikler, farklı yapmış oldukları çalışmalarla sosyal sorumluluk projeleri yapmayla bir adım öne çıkıyor. Bazı okullarımız sportif faaliyetlerle, bazı okullarımız akademik başarılarıyla az önce ismini söylediğim şu anda da içerisinde bulunduğumuz Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi diyince aklıma geçmişten günümüze güzel şeyler aklıma geliyor. Buda proje bazlı çalışmalar bu okulumuzda daha önce meslek liseleri arasındaki projelerle ismini duyurmuş bir okulumzdu, bölgede derece alan. Türkiye’de derece alan bir okulumuzdu. Daha sonra aynı süre zarfı içerisinde TÜBİTAK projeleriyle güzel çalışmalar yapan bir okulumuz. Bu yılda zaten 11 projeyele TÜBİTAK’a katıldılar. Sayı olarak, nicelik olarak güzel ve inşallah nitelik olarak da en az 5 tane derece bekliyoruz. Bir diğer projemiz ise öğrenci ve öğretmen personeli ERASMUS Avrupa Birliği Projelerinde yine okulumuz geçmişte olduğu gibi bu yılda, 2016 yılında kabul edilen bir projeyle Avrupa’ya Macarsitan’a gidecekler. Tarımsal Modüler eğitimde Avrupa öllçütleri başlığı altında proje kendi ilimizin ve kendi okulumuzun projesidir. Artık kendi ilimizle birliket diğer illerimizi de götürüyoruz ki bunlar Bursa, Konya, Malatya ve Mersin illerini de kendimize ortak edip oradaki personelleri de Avrupaya götürüp oradaki çalışmaları yakınen takip edebilme imkanı bulmaları açısından çok güzel olacak” dedi.
Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün konuşmasının ardından Gül Celal Toraman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Meslek Dersi Öğretmeni Cansı Atıcı projeyi anlattı. Atıcı, Ev sahibi ülkelerin Tarım alanındaki modüler eğitim programları, meslek standartları ve mesleki yeterlilik tabloları, mdoler ders işleme teknikler gibi konularda projenin önemini vurguladı.
Cansu Atıcı ayrıca modüler eğitim uygulamasında alan ve dal zümre toplantıları, öğretim ve uygulama planları, değerlendirme ölçütleri, eğitimde kullanılan ders, araç ve gereçleri laboratuar eğitimi, atölye eğitimi, derslikler ve işletmelerde beceri eğitimi hakkında eğitimler almak, uygulamalara katılarak bilgi ve teknikleri artırmak gibi konularınında projenin amaçlarından olduğunu söyledi.
Haber Enes Sevilir

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …