“81 İlde 81 Anaokulu”

Erzincan’da 3 derslikli 60 öğrenci kapasiteli okula Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’ın Suflaniyah bölgesinde terör örgütü DEAŞ mensuplarınca bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Selim Topal’ın ismi verildi.
Düzenlenen törende konuşma yapan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, “Erken çocukluk eğitimi, son yıllarda tüm Dünyada önemi daha çok fark edilen bir konu. Bir anlamda gömleğin ilk düğmesi olarak kabul ediliyor. Çünkü bu dönem doğru planlanırsa, hayatın sonraki aşamaları da doğru bir istikamet üzerinde ilerliyor. Malum olduğu üzere, 0-6 yaş arası, büyümenin ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Zeka ve kişilik gelişiminin yüzde 80’lik kısmının, 6 yaşına kadar tamamlandığını biliyoruz. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınacağını açıklamasından sonra, ilimizde anaokulu çağındaki yavrularımızın tespiti ve okullara gitmesi noktasında titizlikle çalıştık. 2015-2016 eğitim öğretim yılında yüzde 63 olan okul öncesi okullaşma oranı, 2016-2017 eğitim öğretim yılı sonuçları bakanlık tarafından henüz açıklanmamakla birlikte bizim çağ nüfusumuz üzerinden yaptığımız çalışmalarla 5 yaşta yüzde 97.51’e ulaştığını görmekteyiz.
Milli Eğitim Bakanımızın yol göstermeleriyle uygulamaya koyduğumuz gezici öğretmen projemizle bu oran yüzde 100’e ulaşmış durumda. Yani Erzincan olarak okul öncesi eğitimde, tüm çağ nüfusunu okullaştıran, Türkiye’nin en iyi ili konumuna ulaşmış bulunmaktayız.
Devletimizin çalışmaları yanında, bu alanda gayret gösteren sivil toplum kuruluşlarımızın varlığı, son derece önemli. Gerçekten sivil topluma çok önemli vazifeler düşüyor. Gerek okullarımızın sayılarının, gerekse kalitelerinin artırılması noktasında yapılabileceklerin sınırı yok. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanlığını da bu anlamda tekrar tebrik etmek istiyorum.
Okul öncesi eğitim kurumları, aile dışındaki planlı, programlı ve denetimli ilk eğitim kurumlarıdır. Zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan yaşanan hızlı gelişimde, çocuğun geleceğini şekillendirmesi açısından bu kurumun işlevi çok büyüktür.
Çocuklarımız bu okullarda değerler eğitimiyle paylaşmayı, kendini ifade etmeyi, başkalarının hakkına saygı duymayı, gerçekleştirdiği faaliyetlerle kendine güven duymayı, ortak kurallara uymayı kısaca demokrasi kültürünü öğrenmektedir.
Bu denli önemli olan okul öncesi eğitimin şehrimizde başarıyla yürütülmesinin meyvelerini yakın zamanda toplayacağız. Proje kapsamında inşa edilecek okullarımıza aziz şehitlerimizin isimlerinin verilmesi de çok anlam ve önem ifade etmektedir. Bu okullarda eğitim görecek yavrularımızın bayrağına, vatanına, milletine sevdalı olması, iyilik üzerine büyümesi ülkemizin geleceğini aydınlık kılacaktır.
Bir ideal etrafında birleşebilen topluluklar gerçek millet tanımını oluşturur.
Bizler bu sınavdan hep başarıyla çıktık, geçmişte olduğu gibi şimdi de, yarın da aynı duygularla aynı iştiyakla vatanımız, milletimiz için çalışacağız. Birlik ve beraberlik içinde kardeşliğimize helal getirmeden yeminli Türkiye düşmanlarına karşı sıra dağlar gibi duracağız. Gençlerimizi de bu şuurla yetiştireceğiz.
Bugün burada sadece bir anaokulunun temelini atmıyoruz. Aynı zamanda Anadolu tezgahında zaten var olan sevginin, şefkatin, kardeşliğin ve yardımlaşmanın binasına bir tuğla daha koyuyoruz. Ülkemizde ve tüm dünyada yardımlaşmanın ve paylaşmanın sembolü haline gelmiş Kızılay’ın böyle anlamlı bir projede yer alması bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Kızılay denince aklımıza sadece kan bağışı gelmiyor artık. Kızılay mazlumlara, gariplere, ihtiyaç sahiplerine uzanan adeta bir şefkat eli oldu.
İnanıyorum ki bundan sonra da zor durumda olan hastalara, mazlumlara yardım etmeye, diğergamlık bayrağını taşımaya devam edecektir.
Ben bir kez daha bu güzel projenin mimarlarına yürekten teşekkür ediyorum.
Anaokulumuzun en kısa sürede hizmete girmesini temenni ediyorum. Sayın Başbakanımıza, çok Değerli Hanımefendi’ye şehrimize, insanımıza gösterdikleri teveccühten ötürü şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.
Gerçekleştirilen telekonferans konuşmasının ardından Erzincan Valisi Ali Arslantaş’ın Eşi Hatice Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy’un Eşi Gülnaz Başsoy, Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram ile butona basarak Şehit Piyade Uzman Çavuş Selim Topal Anaokulu’nun temeli atıldı.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …