Arli:Vahşetin etnik kimliği, meşru mazereti olamaz

Eğitim Bir-Sen Erzincan Üniversite Başkanı Zafer Arli, Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde, ormanlık alanda hamile bir kadın ile 10 aylık bebeğinin öldürülmesini kınadı.
Zulüm ve savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyonu aşkın Suriyeli’ye ülke olarak kucak açıldığını belirten Arli, Sakarya’nın Kaynarca ilçesinde tecavüz edildikten sonra başına taşla vurularak öldürülen Suriyeli hamile kadın ve 10 aylık bebeği ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu saldırının mağdurlarının yanında yer alarak faillerinin cezalandırılması sürecini takip etmekteyiz.Vahşetin etnik kimliği, meşru mazereti olamaz. Suriyeli sığınmacılar ile yaşanan çok küçük tartışmaların bile büyük olaylara dönüştürülmeye çalışıldığı şu günlerde, gerek basın yayında gerekse sosyal medyada tahrik edici, yalan yanlış bilgiler içeren birçok haber yapılmakta. Aynı süreci 15 Temmuz öncesinde de yaşadık. Türkiye’de her türlü entrikayı, hainliği veihaneti kendine şiar edinmiş aşağılık bir yapı ülkenin yumuşak karnına oynamakta kitleleri gelecekteki hain planlarına entegre etmek için Suriyeli mazlumlar üzerinden algı operasyonları yapmakta. Bir çok toplum kesiminin bilerek veya bilmeyerek bu çarkın içine girdiğine şahit olmaktayız. Vicdan, izan ve insaf sahibi herkese sesleniyoruz. Binlerce yıldır mazlumlara din, dil, ırk ve mezhep ayırt etmeksizin umut götürülmüş, güvenli bir liman olmuş topraklarımızda hepimizin emniyetini ve huzuru sağlamak ortak sorumluluğumuzdur. Güzel ülkemizde kardeşçe yaşamaya devam ederken kanımızı donduran ve bizleri hayal kırıklığına uğratan Sakarya’nın Kaynarca İlçesi’nde Suriye uyruklu 9 aylık hamile kadın Mefta Emani Arraham, 10 aylık çocuğu ile birlikte kaçırılması, daha sonra tecavüze uğradıktan sonra oğlu ile birlikte öldürülmesi olayı gerçekleşti. Bu menfur olay tüm vatandaşlarımızı ve bizleri derinden üzmüş, içimizi sızlatmıştır. Bu sıradan bir olay değildir. Evimize zulümden kaçmak suretiyle misafir olmuş olan kardeşlerimize, bizler ev sahipliği yapmaya, onların namuslarını namusumuz görmeye devam edeceğiz. Bizler öldürülen bu çocukların, tecavüze uğrayan kadınların sesi, nefesi olmaya devam edeceğiz. Zalim bir rejimin vahşetinden kaçan ve ülkemizde misafir olarak ağırladığımız Suriyeli ailenin başına gelen bu kan dondurucu hadisenin acısını bizler de yüreğimizde hissediyoruz. ‘Vahşetin etnik kimliği, meşru mazereti olamaz’ bilinci ile tel’in ediyor, faillerin en ağır ceza ile yargılanmasını talep ediyoruz. Bir zulümden kaçarken başka bir zulme kurban giden anne ve yavrularına Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabırlar diliyoruz. Bizler mazlum ve mahzun yüreklerin güvenli limanı olmaya devam edeceğiz. Memur-Sen, Daima insanlığın safında yer alan bir erdemliler hareketidir.”dedi.
Meydanlarda ay-yıldızlı bayrağımızın altında Sabaha Kadar Nöbet Tutacağız
15 Temmuz’u hiç unutmadık, unutmayacaklarını belirten Eğitim Bir-Sen Erzincan Üniversite Başkanı Zafer Arli- “15 Temmuz’u hiç unutmadık, unutmayacağız. Seneyi devriyesi yaklaşmakta ve daha dün gibi yaşadığımız acılar yüreğimizde çok taze.
15 Temmuz’un nöbetçisi olmaya devam edeceğiz. Bunu net olarak ifade ediyorum. Çünkü biz bu ülkede bir daha antidemokratik süreçler yaşansın istemiyoruz. Biz bu ülkede sabah kalkıp akşama hükümet değişikliği, pazarlıklarla yoğrulan, fırlayan, inen, yükselen borsa ve dolarlar istemiyoruz. Bu ülke büyüsün ve yürüsün istiyoruz. Bizlere ne zaman nöbet görevi gelse tutmaya devam edeceğiz. Dün olduğu gibi bugünde yarında Meydanlarda ay-yıldızlı bayrağımızın altında sabahlara kadar nöbet tuttuk tutmaya devam edeceğiz”dedi
Haber: Enes Sevilir

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …