21 Şubat Çarşamba , 2024

Atıklardan Ekonomiye 3,5 Milyar Lira Katkı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca atık yönetimi konusunda yürütülen faaliyetler kapsamında, ekonomiye yaklaşık 3.5 milyar liralık katkı sağlandı. Geri dönüşüm tesislerinde 60 bin kişiye istihdam yaratıldı.
Erzincan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Gökhan Aydemir yaptığı yazılı açıklamda; Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca atık yönetimi konusunda atılan adımlarla atıkların gömülmesinin önüne geçilerek değerlendirilip ekonomiye kazandırılması ve istihdama katkı sunması sağlandıSadece atık yönetimi alanında yürütülen çalışmalarla 2003 yılında ekonomiye ancak 60 milyon liralık katkı sağlandı.
Ancak son yıllarda Bakanlık tarafından doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir atık yönetimi amacıyla hayata geçirilen düzenlemeler, yatırımlar ve kurulan modern tesislerde sunulan geri dönüşüm hizmetleriyle bugün 60 bin kişiye istihdam kapısı açıldı. 2016 yılında atık yönetimi faaliyetleri kapsamında ekonomiye sağlanan katkı ise yaklaşık 3,5 milyar lira oldu.
Bakanlıkça, atıkların geri kazanımı noktasında 2019’da atık yönetimi alanında 70 bin kişiye istihdam ve ekonomiye 5 milyar lira katkı sağlanması hedeflenirken, 2023 yılında ise bu rakamların üstüne çıkılması için planlamalar yapılmaya başlandı.
Bu kapsamda Bakanlık tarafından, yenilikçi teknolojiler ve girişimlerle atık oluşumunun önlenmesi, oluşan atıkların ise daha yüksek oranda geri kazanımının sağlanarak 100 bin kişiye iş imkanı yaratılması ve ekonomiye yılda yaklaşık 10 milyar lira katkı sunulması hedefleniyor.
– Atıklar “alternatif ham madde” olarak kullanılıyor
Bakanlık tarafından atıkların “alternatif ham madde” olarak değerlendirilmesiyle doğal kaynak kullanımı azaltıldı, sıfır atık yaklaşımı sergilenerek döngüsel ekonomi anlayışı sürdürülebilir hale getirildi.
Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “atık geri kazanımı” bilinci ile farklı sektörlerden çıkan atıkları alternatif ham madde olarak kullanmaları amacıyla 70 tesis için sanayicilere “alternatif ham madde kullanım onayı” verdi. Yasal mevzuat kapsamında 12 tesise ait 5 farklı tür atık için de “yan ürün” olarak kullanım onayı verildi.
2016’da atık kullanım miktarı 1 milyon 889 bin ton olarak gerçekleşirken bu atıkların 655 bin tonu “ek yakıt”, 1 milyon 234 bin tonu da “alternatif ham madde” olarak değerlendirildi dedi.

Diğer Haber

Belediye’den Kadrolu İşçilere Yüzde 65 Zam Yapıldı

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında, Erzincan Belediyesine çalışan kadrolu işçilerin maaşlarına taban yevmiye ve sosyal haklar …