Başkan Başsoy, Yatırımlar Hakkında Konuştu

Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Slovakya ve Almanya’nın Nürnberg kentine teknik bir inceleme amacıyla yapılan ziyaret hakkında konuştu. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyelerinin katıldığı ziyaret hakkında bir basın açıklaması yapan Erzincan Belediye Başkanı Başkan Başsoy“Meclisimizin almış olduğu karar doğrultusunda teknik inceleme yapmak üzere AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyelerimizle birlikte Slovakya ve Almanya’nın Nürnberg kentine bir teknik inceleme gezisi düzenledik. Bu gezinin içeriğinde iki tane önemli konu vardı. Bunlardan biri bizim katı atık. Atıkların geri dönüşümünün artık çevreyi tehdit ettiği dünyanın her yerinde malum. Bunun bertaraf edilmesi, çöplerin yok edilmesi ve bunlarında yok edilirken bir enerji elde etme yolları var.
30 Milyon Euro Civarında Bir Proje
Dünyanın birçok ülkesinde de bunlar yapılıyor. Slovakya da son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir icat yeni bir makine var. Bu makineyi bize anlattılar ancak biz bu makineyi yerinde incelemek istedik. Bununla alakalı olarak Slovakya’ya gittik. Slovakya’da bu makine ile ilgili bir inceleme yaptık. Bu makinenin özelliği çöpleri makineye verdiğinizde çöpler bir basınç altında yakma odasında yanıyor ve orada 2-3 ürün birden elde ediliyor. Bunlardan bir tanesi petrole benzeyen bir yağ, yanan bir gaz ve ayrıca çok az miktarda da kömür elde ediliyor. Makineye giren çöpler bu şekilde yok edilirken aynı zaman da da bir enerji ve petrol ürünü elde etmiş oluyorsunuz. Bunu inceledik. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Maliyeti yüksek bir proje. 30 Milyon Euro civarında bir proje. Kısa sürede bu donanımın Erzincan’a getirilip getirilmeyeceği ile ilgili meclisimizin vereceği karar doğrultusunda karar vereceğiz.
Engelli araçlarımız Erzincan’a geldi
Diğer bir ziyaretimizin amacı da engelli araçları ile ilgili idi. Erzincan’da Zihinsel Engelliler Derneğinin bize bir müracaatı oldu. Bu dernek yurt dışından engelli araçları getirmek istediğini oradaki bir dernek ile anlaştıklarını ancak belediyenin araçların Türkiye’ye getirilebilmesi için taraf olması gerektiğini söylediler. Bunun üzerine bizde bir girişimde bulundu. Hem derneğimizin işini kolaylaştırmak hem de engellilere bu araçların getirilmesi ile Almanya’nın Nürnberg kentinde konsolosumuzu ziyaret ettik. Konsolosumuza konuyu anlattık kendisi çok yakından ilgilendi. Almanya’da bulunan derneğin gecesine katıldık. O gece de bu engelli araçların alımı için maddi yönden bir faaliyet oldu. Engelli araçları iş adamlarının destekleri ile temin edildi. Bunların çoğu ikinci el ama elden geçirilerek kullanımında bir mahsur olmayan araçlar. Bunlarla ilgili düzenlenen gece de Türkiye Cumhuriyetinin engelliler ile ilgili yapmış olduğu çalışmaları orada anlattık. Engelli araçlarımız Erzincan’a geldi. Bunları da ihtiyacı olan vatandaşlarımıza dağıtımını yapacağız” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …