CHP’nin Berberoğlu’nun Tutuklanmasına Tepki Yürüyüşü

CHP Erzincan il teşkilatı, MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili davada tutuklanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu için başlatılan tepki yürüyüşüne destek amacıyla yürüyüş yaparak oturma eylemi gerçekleştirdi.
Saat Kulesi önünde toplanan CHP’liler, Ordu Caddesi üzerinden Cumhuriyet Meydanı’na kadar ellerinde ‘Sadece adalet’ yazılı dövizlerle yürüdüler.
Partililerin tek tek aranarak alana alınmasının ardından basın açıklaması yapan CHP İl Başkan Vekili Hüseyin Kaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermek amacıyla yürüyüşü gerçekleştirdiklerini söyledi.Kaş, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına mahkum olup tutuklanmasının ardından dün Ankara Güvenpark’tan İstanbul Maltepe’ye kadar başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne Erzincan’dan destek veriyoruz. Erzincan olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanındayız, destekliyoruz. Adalet ve hukuk istiyoruz, bu sesi haykırmak için toplandık. Halkın oylarıyla parlamentoya girmiş milletvekillerimiz hukuk adına sözde suç işledikleri söylenerek tutuklanıyorlar.Mahkemelerde sözüm ona yargılanarak cezaevine konuyor. Bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı Erzincan’dan adalet isteğimizi haykırıyoruz.Türkiye’de adalet, hukuk, demokrasi ve özgürlük istiyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’dan ‘adalet istiyorum’ haykırışıyla yeni bir demokrasi ve adalet yürüyüşü başlattı.Bu yürüyüşü hep birlikte destekliyoruz bu alandan Genel Başkanıma ve Ankara’daki tüm arkadaşlara selam gönderiyoruz. Erzincan olarak bu mücadeleye yürekten inanıyoruz.
Türk hukuk tarihine, demokrasisine, eşit, adil, özgürlükçü bir yaşam arayışımıza, kara leke olarak düşen gelişmeler ile karşı karşıyayız.
Ne anayasal sistemin işlerliği kaldı, ne de yazılı hukukun. Ne yazık ki hukukun üstünlüğünün, adil yargılanma şartlarının ortadan kalktığı günleri yaşıyoruz.Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu’nun gazeteci olarak yaptığı bir haberden dolayı 25 yıl cezaya çarptırılıp, tutuklanması hukuki bir sonuç değil, açık ve net olarak söylüyoruz, tamamen siyasi karardır. Bu siyasi karara itiraz ediyoruz.
CHP Erzincan İl Başkanımız Ayhan Doğan ve Merkez İlçe Başkanımız Mesut Sağır Genel Başkanımıza destek vermek için dün Ankara’ya giderek Adalet Yürüyüşüne destek vermektedirler.Hiçbir delil olmadan Enis Berberoğlu 25 yıla mahkum edildi.
Bunu asla kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler, bu kararın altında kalacaktır. Sivil darbeye ‘hayır’ diyoruz.Cumhuriyet Halk Partisi teslim olmaz, boyun eğmez. Bugüne kadar cumhuriyet ve demokrasi için sürdürdüğümüz direniş aynı inanç ve kararlılıkla sürecektir. Yargı bağımsızlığının olmadığı yerde adalet de kalmamış demektir. Oysaki devletin temeli adalettir.
Tek İsteğimiz Adalet. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. diye konuştu.
Basın açıklaması sonrası oturma eylemi yapan partililer daha sonra dağıldı.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …