Eğin Konağının açılışı yapıldı

Kemaliye İlçemizin önemli müteşebbislerinden biri olan Ethem Kılıç’a ait Kemaliye’ye özgü mimarisi olan Eğin Konağının açılışı yapıldı. Açılışa  Kaymakam Mustafa İlhan, Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Gazeteci ve Haber Sunucusu Celal Pir ve değerli misafirler katıldı. 1880 yılında yapılmış olan Bızdikgil evi 2011-2016 yılları arasında restore edildi.Restorasyon sonucu hayat bulan Eğin konağı yöre mimarisini en iyi şekilde yansıtıyor. Eğimli araziye yaslanan evlerde, her kat kendi seviyesinde sokak veya bahçeye açılarak -üst üste olmasına karşın- dış çevre ile doğrudan ilişki kurabilir. Sosyal ve etnik farklılık gözetilmeksizin her evde yazlık ve kışlık oturma odaları “Divanhane (sofanın oturma bölümü)”, konuklar için “Selamlık ve Kahve Ocağı”, “Tandır” yeri
“Selamlık ve Kahve Ocağı”, “Tandır” yeri
-mevsimlik yiyeceklerin hazırlandığı büyük mutfak-, günlük mutfak, kiler, soğuk depo, hela, ahır ve samanlık gibi mekanlar yer alır. Varlıklı kişilerin evlerindeki farklılık ise bu mekanların sayısı, katlara dağılımı ve boyutlarında gözlenir.
Evin, “Direkli Oda” denilen selamlık odaları ayrı giriş ve servis mekanları ile evin diğer bölümünden ayrılmıştır. Eğin evlerinde tüm oturma mekanları manzaraya, yani Fırat’a bakar. Eğimli arazide set set oluşmuş yapılanma, evlerin birbirlerinin manzarasını kapatmasını önler. Bu manzaraya bakan doğu yönünde, evin diğer cephelerine oranla çok sayıda pencere, vitraylı tepe pencereleri, her katta daha ileriye taşan cumbalar yer alır. Ayrıca, oturma mekanları arasındaki hiyerarşiyi bile bu cephedeki çıkma düzeniyle kavramak olasıdır. Yaz boyunca oturulan ortak mekan “Divanhane”, cephede dışarıya en fazla çıkma yapar, bunu selamlık ve odalar izler.
Aynı cephede simetrik biçimlenme de dikkati çeker. Kaymakam Mustafa İlhan bu örnek girişim için Ethem Kılıç bey’i tebrik etti.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …