Engelliler için tüm engeller kaldırıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek: Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan Engelsiz Yaşam çalışması ile engeli vatandaşların sağlık hizmetinden engelsiz bir şekilde yararlanabilmeleri için bir çok yenilik yapıldı. Engellilerin hastanede sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmeleri için yapılan çalışmaları basın ile paylaşan hastane yönetimi bu yönde çalışmalarının devam edeceğini bildirdi
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek, 2016 yılı verilerinde Erzincan İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak ilimizde ki düzenlemelerle Türkiye de ilk sırada bulunmaktayız.
Erzincan Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binası ve Dörtyol yerleşkesinde engelliler için tüm engeller kaldırıldı. Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılan Engelsiz Yaşam çalışması ile engeli vatandaşların sağlık hizmetinden engelsiz bir şekilde yararlanabilmeleri için bir çok yenilik yapıldı. Engellilerin hastanede sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlanabilmeleri için yapılan çalışmaları basın ile paylaşan hastane yönetimi bu yönde çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.
Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hasta Hizmetleri Sağlık ve Otelcilik Müdür Yardımcısı İsa Ateş: “Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana bina ve Dörtyol yerleşkesinde engelsiz yaşam için çalışmalarda bulunduk. Bunlar poliklinik girişinde iki adet yönetmeliklere uygun Engelli rampası, poliklinik ve Başhekimlik girişlerinde iç ve dış mekanlarına hissedilebilir yürüme yüzey işaretleri, poliklinik girişlerinde sesli, kabartma Latin ve Braille alfabeli harita, asistan yardım noktası, engelli yardım çağrı butonu, danışma biriminde banko tipi endüksiyon halkası, hosteslik hizmetleri, poliklinik binasında engelli aracı akü şarj istasyonu, kabartma baskılı Braille hasta hakları bildirgesi, tüm katlarda bayan ve erkek engelli WC ve engelli WC’ler içinde engelli alarm cihazı, tüm katlarda kabartma Latin ve Braille alfabeli kat krokisi, tüm merdiven tırabzanlarının başında ve sonunda Braille ve kabartma Latin alfabeli uyarı yazısı, tüm asansörlerde sesli görüntülü uyarı sistemi, Braille alfabeli tuş takımları ve Braille alfabeli asansör kullanım talimatı, yataklı servislerde her katta engelli hastalar için ayrılmış bay ve bayan odaları, odalarda hasta başı ve WC’lerde hemşire çağrı butonu, polikliniklerde ağır engelli hastalar için ise öncelik sırası ve ayrılmış oturma alanları oluşturduk” dedi.
Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçiçek; “Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak engellilerle ilgili yaptığımız düzenlemelerle ilgili bilgi vermek istiyorum. Biz engellilere engelsiz bir yaşam sağlamak amacıyla proje yaptık. Yaptığımız proje neticesinde hastanemizde her alanda engellilerin rahat erişimi için düzenleme yaptık. Bunların başında hastaların hastaneye girişte engelli otoparkından başlayarak poliklinik girişlerinde engelli rampaları, hissedilebilir yüzey işaretleri ile hastanemiz içinde ulaşacakları danışmalara, bankolara ulaşmalarını sağlamak, hastanemizin hemen girişinde acil engelli yardım çağrı butonları oluşturduk. Hastalar işitme engelli hastalar için endüksiyon halkası dediğimiz hostes ile hastanın iletişim kurabileceği t moduna alarak kulaklığı iletişimde bulunacağı bir sistem de yaptık. Yine engelli araçlarını şarj edebilecekleri şarj ünitesi yaptık. Merdiven trabzanlarının başında gril ve kabartma Latin alfabelerinin uyarı yazıları, örneğin kat 1, kat 2 çıkış gibi görme engelli hastaların okuyabileceği uyarılar, asansörlerde sesli ve görüntülü uyarı sistemleri. Görme ve işitme engelli hastalarımız için. Yine servislerimizde de hastalarımız için bay ve bayan yardım odaları, tuvaletlerde acil çağrı butonları, oluşturulmuş durumdadır. Bu şekilde hastalarımızın hastaneye girişinden ulaşacakları yere kadar gerek hosteslere ulaşarak yardım alma noktasında, gerekse acil yardım ve çağrı alanında bütün düzenlemeleri yapmış bulunmaktayız. Sağlık bakanlığımız bu tür düzenlemelere çok önem vermektedir. Bizim Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından açıklanan 2016 yılı verilerinde Erzincan İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği olarak ilimizde ki düzenlemelerle Türkiye de ilk sırada bulunmaktayız. 90 puanla ilimiz birinci sırada. 80 puanı geçen sadece üç il bulunmaktadır. Tabii sadece bunları kurmakla olmuyor. Bunların etkin ve verimli kullanılması için çalışmalara devam edeceğiz. Bu arada işitme engelliler için iletişim kuran eğitimli personellerimiz de var. Hastalarımıza işaret dili ile iletişim kurmaktadırlar” diye konuştu.
Engeli Hasta Ayşe Yalçın, yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bizler için kolaylıklar var. Rahatça hareket edebiliyoruz. Bize yardımcı oluyorlar. Bizim için burada bütün engelleri kaldırmışlar. Gönül rahatlığı ile gelip burada tedavimizi olabiliyoruz” dedi.
Haber: Enes Sevilir

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …