Erzincan Tulum Peyniri Yok Olmasın!

Erzincan’da tulum peyniri üreticileri marka haline gelen Erzincan Tulum peynirinin üretim zorlukları hakkında konuştu.    Erzincan’ın Tercan İlçesine bağlı yaylım yaylasında bulunan tulum peyniri üreticileri yaşam şartlarının göründüğü gibi kolay olmadıklarını belirttiler…Özellikle arıcılık yapan kişilerden rahatsız olan üreticiler yetkililere seslendiler. Erzincan’ın markası Şavak Tulum Peynirinin 3-5 kişinin eline bırakılmaması istiyorlar.
Bazı kesimlerin haksız bir şekilde gerçek üretici üzerinden haksız kazanç elde ettiklerini söylediler. Tulum peyniri üreticisi Cihan Boz, bu durum değişmezse hayvancılığı bırakacaklarını söyledi.
Cihan Boz yaptığı açıklamasında; “Tercan’dan burada bulunduğumuz yaylım yaylasına geldik. Bizler burada hayvancılık yapıyoruz. Yaz aylarında burada, kış aylarında ise tekrar Tercan ilçesine bağlı Gevenlik Köyü’ne gidiyoruz. Yaşam şartı zor burada. Burada birçok sıkıntımız var, ot sıkıntısı çekiyoruz, bunun yanında peynirimiz para etmiyor, kazancımız peynirden ama para kazanamıyoruz. Et konusuna gelince o da bizde ucuz. Kasaplar pahalı satıyor ama bizde o fiyatlar geçerli değil nedense, bizden ucuza alıyorlar. Burada sadece geçimimizi sağlayabiliyoruz. Yetkililerden isteğimiz desteklemelerin arttırılması. Çünkü bu şekilde devam ederse hayvancılığı bırakacağız, gidip asgari ücretle çalışacağız. Düşünün herkesin bizim gibi yaptığını ne olur: tabii ki hayvancılık yapan üretici kalmaz. Burada sadece aracı kazanıyor. Örneğin peyniri biz 8 TL’ye satıyoruz aracıların ardından bu fiyat 25 TL’ye vatandaşa veriliyor. Bu durumunda düzeltilmesi gerekir. Bunun dışında yayla sorunlarımız var. Yaylalarımızın çoğunda yol yok, mera ücreti pahalı. Köy bir taraftan, yaylayı kiralayan bir taraftan para alıyor. Gelen alıyor giden alıyor böyle olunca biz nasıl geçinelim siz düşünün. Devletimizin, sayın valimizin bu konu ile ilgilenmesini üreticiler olarak çok istiyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …