21 Şubat Çarşamba , 2024

Erzincan’da Öğrencilere Yönelik Tercih Büroları Açıldı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilere yönelik olarak tercih büroları açıldı. Cumhuriyet ortaokulunda ki tercih bürolarını gezen Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, öğrencilere ve velilere tercihler konusunda uyarılarda bulundu.
Tercih döneminin başlaması hakkında bir basın toplantısı yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün yaptığı açıklamasında;…”Özellikle temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavına giren 8. Sınıf öğrencilerimiz ve aynı zamanda üniversite sınavına YGS, LYS’ye giren öğrencilerimiz için Temmuz ayında tercih dönemi bizim için çok anlamlı çok önemlidir. Özelikle 8. Sınıfa gelene kadar önce ki yıllarda ki performansları çalışmaları, 12. Sınıfa gelene kadar da üniversite sınavları için söylüyorum o yıla gelene kadar tüm eğitim öğretim yılı boyunca elde etmiş oldukları kazanımları görmek için sınavlara girdiler. Sınavlar neticesinde puanları açıklandı. Özellikle bu öğrenciler için sınav öncesi sınav esnası ve sınav sonrası çok önemlidir. Sınav öncesi eğitim öğretimle ilgili çalışmaları sınav esnasında çocuğun o anki psikolojisi ve durumu, sınav sonrasında gerçekten çok önemlidir. O da tercih dönemidir.
Bizim içinde velilerimiz içinde çok önemlidir. Biz buna hasat dönemi diyoruz. Yapmış olduğumuz çalışmaların meyvelerini toplama dönemimiz ve zamanıdır. Bu toplayacağımız meyvelerin istifini güzel yaparsak bunlardan uzun süre istifade ederiz anlayışıyla merkezde 29 okulumuzda 65 öğretmenimizle müdür müdür yardımcıları ve rehber öğretmenlerimizle tercih bürolarımız hazırlandı.
Okullarımızda bu çalışmalarımız devam etmektedir. Aynı zamanda ilçelerimizde de 28 tercih büromuz açıldı. 2 mobil olmak üzere toplamda ilçelerimizde 30 da ilçelerimizde öğretmenlerimizle, öğrenci velilerimize bu hususta yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle temel eğitimden orta öğretime geçişle ilgili olarak 14-24 Temmuz tarihleri arasında öğrencilerimizin tercihleri yapma tarihleridir. Mutlaka okullarımıza uğramaları yerleştirmeye esas puanları göz önünde bulundurmak şartıyla okul kontenjanlarına yüzdelik dilimlerine özellikle dikkat etmelerini istiyoruz ki olmazsa olmaz öğrencilerimiz istek yetenek ve kabiliyetlerini göz önünde bulundurmalarını özellikle istiyoruz.
Bununla birlikte temel eğitimden orta öğretime geçişte 25 tercih yapıyorlar. Bu tercihlerin sıralamaları çocuklara az önce söylediğim gibi önemlidir.
Bununla birlikte üniversite sınavlarına giren öğrencilerimizle ilgili olarak da yine tercih bürolarımız açıldı. Şuanda Cumhuriyet ortaokulundayız. Burada da 3 komisyonumuz, rehberlik araştırma merkezinde ki 5 öğretmenimiz burada Erzincan’ın merkezi olması hasabiyle ulaşım imkânı en rahat okulumuzdur. Her yıl okullarımızda bu bürolarımız açıyoruz.
Rehberlik araştırma merkezimiz buraya en yakın olan birimimiz kurumumuzdur. Rehberlik araştırma merkezimizde ki müdürümüz müdür yardımlarımız bu konuda yardımcı oluyorlar. Burada da YGS ile ilgili olarak da 18-26 Temmuz tarihleri arasında müracaatları yapılacak. Burada da öğrencilerimiz tercih yaparken kontenjanları kontrol etmelidirler.
Hangi bölümü istiyorlarsa o bölümleri tercih etmelidirler. Bununla birlikte mutlaka bir tercih danışma merkezine müracaat etmeleri gerekmektedir” şeklinde konuşarak öğrenciler ve velilerin arasında ki tercih düşünce farkı konusunda velileri uyararak hayatı yaşayacak olan öğrencilerin yaptıkları tercih konusunda bilinçli bir şekilde özgür davranmaları gerektiğini söyledi.

Diğer Haber

Öğrenci ve öğretmenlere eğitimler verildi

Erzincan’da polis ekipleri tarafından, kent merkezinde bulunan okullarda kişisel güvenlik ve suçtan korunma yöntemleri ile …