Erzincan’lı Yazar Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencileri İle Buluştu

“Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında Erzincan’lı Yazar Nurettin Taşkesen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.
İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün’ün de katıldığı buluşmada öğrencilerle etüt salonunda bir araya geldikten sonra konferans salonunda birlikteliğine devam etti. “Esaret 1916” adlı kitabını tanıtarak tarihimiz hakkında öğrencilerimize bilgiler verdi. Erzurum Pasinler Cephesinde Ruslara esir düşmesi ile başlayıp, 1939 Erzincan depremi ile son bulan anılarını kaleme aldığı tarihi romanını öğrencilere tanıttı. Dedesinin harp ve esaret hatıralarını araştırıp kaleme aldığını belirten Yazar Nurettin Taşkesen; ” Erzincanlıyım, Erzincan Lisesi mezunuyum. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. Yakın zamanda dedemin harp ve esaret hatıralarını yani Rusya’da 5 sene esir kalmış onun hatıralarını bir kitap olarak yazdım. Bu kitabın tanıtımı içinde çeşitli seminerler, tarih sohbetleri veriyorum. Kitapta Pasinler Cephesinde, dedemin savaşması ve Ruslara esir düşmesi, Rusya’da 5 yıl boyunca esir kalması ve ardından bir yolunu bulup kurtularak tekrar Türkiye’ye dönmesi buradan da İstiklal Savaşına katılıp 30 Ağustos zaferinden sonra tekrar memleketinde gelmesi ve 12 yıl sonra Erzincan’a dönmesi ve 1939 depremini yaşamasını anlatan bir kitabı kaleme aldım.”dedi.
Kitap okumanın önemline değinen Erzincan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün ; ”Bugün Sosyal Bilimler Lisesinde Erzincanlı hemşerimiz olan yazarımızla birlikte buradayız. Erzincan olarak tüm ülke olarak gençler geleceğimizle ilgili olarak atacağımız çok adım var. Yapacağımız çok işimiz var. En büyük hazinemiz olan gençlerimizi onları yarına hazırlamak için yapılabilecek çok şey var ama bunların içerisinde bence en anlamlısı, en doğrusu çocuklarımıza gençlerimize kitap okuma alışkanlığını bağımlılık derecesinden onlara bu alışkanlığı kazandırmaktır. Dünyayı yöneten kâğıt, mürekkep ve kalemdir.
Okulda okuduklarıyla yetinen kişi yalnız bakıcısıyla konuşan çocuk gibidir. Türkiye’de 1 kişinin yılda okuduğu kitap 8, eskiden 6 kişi 1 kitap okuyordu. Şimdi artık okullarımızda bu gitgide artıyor.
Bir gün geldim masamın üzerinde bir kitap, 1916 Esaret isimli tarihi bir roman dedesinin anlattıklarını yazmış güzel 2 günde hemen okuyuverdim. Geçmişe dair bir araştırma aynı zamanda. Dolayısıyla Erzincan’a gelmişken kendisine teşekkür ettim. Sizlere bir şeyler söylemek ve tanıtmak için davet ettim kendisine teşekkür ediyorum.” dedi.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …