13 Nisan Cumartesi , 2024

Güvenlik korucuları yemin etti

Erzincan’da 6’sı bayan 125 Güvenlik Korucusu’nun Erzincan İl Jandarma Komutanlığında yemin töreni düzenlendi. Gerçekleşen yemin töreniyle birlikte koruyucular görevlerine başladılar.
Törene Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Kur.Bşk.ve Grn.Komutanı Tümg. Kemal Başak, Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, çok sayıda rütbeli asker, il emniyet müdürlüğü yetkilileri ve Güvenlik Korucularının aileleri katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan törende güvenlik korucuları yemin ettiler. Yemin töreninin ardından güvenlik korucuları adına konuşma güvenlik korucusu Şeydanur Kara, vatan hizmetinde verilecek her türlü görevi üstleneceklerine ve bu uğurda seve seve canlarını feda edeceklerine dair namus ve şeref sözü verdiklerini belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Vatan hizmetinde verilecek her türlü görevi ve bu uğurda seve seve canımızı feda edeceğimize yemin ettik. Bahtiyarım ki Erzincan ilinde attığını vuran kanunlara, nizamlara ve emirlere harfiyen uyan çelik bilekli aslan yürekli birer koruyucu olduk. Kısacası bu vatanın ilelebet yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti’ni ve yüce Türk Milleti’nin, onun namusunun inançlı, yılmaz ve sarsılmaz birer bekçileri olduk” dedi.
Güvenlik koruyucusu Mehmet Seçer’in okuduğu Bayrak şiiri katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.
Ardından konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, Güvenlik Korucuları Dernek Başkanı Burak Mumcu ise; “Bugün görevine yemin ederek görevine başlayan koruyucular bir güvenlik birimi olarak faaliyet gösterecektir. Her birimiz gece gündüz demeden jandarmamızla birlikte aktif bir şekilde hareket edecektir. Ayrıca bizler, koruyucular bir güvenlik birimi olmamız dolayısıyla görev yaptığımız bölgelerde tutum ve davranışlarımızla orada yaşayan bütün insanlara örnek olacağız. Erzincan’da ilk defa güvenlik koruyucuları 125 kadro almıştır. Bu arkadaşlarımızın kadroya geçmesinde büyük emeği olan kıymetli Valimize, bizleri aralarına alan Jandarma Komutanı ve tüm jandarma teşkilatına derneğimiz ve üyelerimiz adına teşekkür ediyorum. Güçlü bir Türkiye için canlarını veren başta Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ve 15 Temmuz şehitlerimize cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Vatan için verilecek her türlü görevi üstleneceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu uğurda canımızı seve seve feda edeceğimize dair namus ve şeref sözü veriyoruz. Hürriyet ve bağımsızlığımızın, toprak bütünlüğümüzün temelini oluşturan laik ve demokratik sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin inançlı kararlı ve her an göreve hazır olarak milletimizin emrinde, yurdumuzun emniyet ve asayiş işini sağlayacak ve vatan hainlerine karşı mücadele edeceğiz. Dün olduğu gibi bugünde içerde ve dışarıda hiçbir güç bizi birlik ve beraberliğimizden, vatan sevgimizden alıkoyamayacaktır. Ant içen arkadaşlarım adına hepinize şükranlarımı sunarım” dedi.
Daha sonra konuşan İl Jandarma Komutanı Albay Tümay Özgür, “28 Kasım 2016 tarihli Bakanlar kurulu kararı ve 3 Ocak 2017 bakanlık onayı ile ilimize tahsis edilen 125 Güvenlik Korucusu kadrosuna temin işlemleri tamamlanan ve eğitimlerini başarı ile bitiren Güvenlik Korucularımızın yeminini büyük bir gurur ile izledik. Güvenlik korucularımızın çok kıymetli aileleri bazılarınızın evladı, bazılarınızın kardeşi, bazılarınızın da eşi olan karşımızda dimdik durmaktadır. Bu görkemli tabloyu oluşturarak dosta güven, düşmana korku veren sizleri yüksek bir coşku ve heyecanla selamlayan evlatlarımız milletimizin gurur kaynağıdır. Güvenlik güçlerimizin bünyesine bu gençleri kazandıran sizleri şükran duyguları ile saygıyla selamlıyorum. Evlatlarınızla, kardeşlerinizle, eşlerinizle ne kadar gurur duysanız azdır. Şanlı bayrağımız ve namus olarak nitelendirdiğimiz silah üzerine el koyarak gür sesinizle içtiğiniz andınız göreviniz boyunca en zor koşullarda bile sizlere yol gösterecektir. İçtiğiniz andı bir an için bile olsa unutmayınız. Görevini en iyi şekilde yapacağınızdan, kanun ve nizamı doğruluğu ve dürüstlüğü, hak ve adaleti daima rehber edineceğinizden ve yemininize sadık kalacağınızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur. Türkiye Cumhuriyeti sizlerin sarsılmaz omuzlarında daima yükselecek ve bayrağımız kutsal vatan toprakları üzerinde ebediyete kadar dalgalanmaya devam edecektir” dedi.
Programda son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş; “Bilindiği üzere Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yaptı. Güvenlik koruyucularımızın tamamının sigortalarını İçişleri Bakanlığımız karşılayacak, onarlın eş ve çocukları, muhtaçlı durumda ise anne ve babaları istedikleri her türlü hastanede tedavi olma imkanına kavuşacaktır, hayırlı uğurlu olsun. Üzerinde gezindiğimiz, havasını tenefüs edip buz gibi sularından içtiğimiz aziz vatanımıza karşı pek çok görevlerimiz var. Bunların en başında asayiş ve güvenlikle ilgili görevlerimiz geliyor. Devletin varoluş gayesi, adaletin ve güvenin temin edilmesidir. Vatanımızın sevenleri olduğu kadar düşmanları da var. Ülkemizi düşmanlara karşı korumakta azimli ve istekli olduğumuzu göstermeliyiz. Böyle yapalım ki düşmanların vatanımız hakkında besledikleri kötü duyguları engelleyebilelim. Daha doğrusu kötü niyetlerini uygulamaya fırsat vermiş olmayalım. Biz Türklerin birçok özelliklerini yanında en fazla ön plana çıkan yönümüz isiyi birer asker olmamızdır. Çok eski çağlardan beri çeşitli şartlarda devlet kurmuş olan Türk Milletinin temeli düzenli bir askeri teşkilata dayanır. Burada güvenlik güçlerimize güç katacak, şehrimizin özellikle kırsal bölgelerinde göreve başlayacak merkez ilçemizden 20, Refahiye ilçemizden 24, Çayırlı ilçemizden 10, Kemah ilçemizden 30, Üzümlü ilçemizden 10, Tercan ilçemizden 20 ve İliç ilçemizden 10 olmak üzere toplam 125 güvenlik koruyucumuzun yemin töreninde sizlerle birlikte olmanın memnuniyeti içerisindeyim. Göreve başlayacak tüm kardeşlerime başarılar diliyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü, Güvenlik Korucuları Dernek Başkanı Burak Mumcu, tarafından Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve İl Jandarma Komutanı Albay Tümay Özgür’e plaket verildi.
Program Erzincan’da göreve başlayan Güvenlik Korucularına silah teslimi ve Erzincan Belediyesi Mehter takımının gösterisi ile son buldu.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …