İMAM HATİP LİSELİNİN BÜYÜK BAŞARISI

Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Nazire Şeyma Özarslan, liseler arası TÜBİTAK yarışması
için tarımsal bitkileri soğuktan ve donmaktan korumak için atık maddelerden solüsyon üretti.
İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Nazire Şeyma Özarslan, atık ve geri dönüşüm maddelerinden ürettiği solüsyonla bitkileri donmaktan koruyor.
Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Nazire Şeyma Özarslan, liseler arası TÜBİTAK yarışması için tarımsal bitkileri soğuktan ve donmaktan korumak için atık maddelerden solüsyon üretti. Biyoloji Öğretmeni Reyhan Özkan’ın rehberliğinde yaklaşık 6 aydır proje üzerinde çalışan Özarslan, atık yağ ve organik maddelerden ürettiği solüsyonu önce çiçekler üzerinde uyguladı. Başarılı bir sonuç alan lise öğrencisi daha sonra merkeze bağlı Çatalören ve Işıkpınar Köyü’ndeki tarım arazilerinde örtü altında yetiştirilen lahana fideleri üzerinde denedi. 4 Dönüm arazide yaklaşık 50 TL maliyetle fidelerin erken gelişmesini ve don olaylarından korumayı başaran Nazire Şeyma Özarslan, uyguladığı projeyle daha erken verim alınabileceğini söyledi.
Hazırladığı projeyle TÜBİTAK tarafından liseler arasında düzenlenen bölge yarışmasında dereceye giren Özarslan, Erzincan’da mayıs aylarında başlayan tarımsal üretimi daha erkene çekmeyi amaçladıklarını, böylelikle daha erken ürün alabileceklerini söyledi. İçerisinde atık bitkisel yağlar ve bazı organik maddeler olan solüsyonun doğaya hiçbir zararı olmadığının da altını çizen lise öğrencisi; “Bu tür koruyucu maddeler var ancak, kimyasal olduğu için hem maliyeti yüksek, hem de zararı var. Benim ürettiğim organik koruyucu madde çiftçilerimiz kendileri de üretebilecek. Böylelikle tarım alanlarında ve meyve ağaçlarında yaşanan don olaylarını nedeniyle zararın da önüne geçilecek. TÜBİTAK Erzurum’da düzenlenen liseler arası bölge yarışmasında dereceye girdim. İnşallah, Ankara’da yapılacak olan Türkiye geneli projeler arasında yer alabilmek” diye konuştu.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …