Köse: Bu referandum parti çalışması değil ülkeye sahip çıkma meselesidir

“Bu referandum çalışması bir parti çalışması değil. Ülkesine yönelik vicdanı, endişesi olan tüm insanların duyarlı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, ülkeye sahip çıkma meselesi” diyen Köse, “bu davada biz haklıyız ve biz kazanacağız” diyen CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Erzincan’da açıklamalarda bulundu
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse Erzincan’a patililerle buluşarak referandum çalışması ile ilgili bilgiler verdi. Gerçekleşen toplantıya CHP İl Başkanı Ayhan Doğan, CHP Kadın Kolları yönetimi ve partililer katıldı.
Yapılacak olan anayasa değişikliği referandumuna ilişkin, “Bu referandum çalışması bir parti çalışması değil. Ülkesine yönelik vicdanı, endişesi olan tüm insanların duyarlı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, ülkeye sahip çıkma meselesi” diyen Köse, “bu davada biz haklıyız ve biz kazanacağız” dedi.
Partisinin il başkanlığında partililerle bir araya gelen Köse, burada yaptığı açıklamada, “Bu ülkede hukukun, demokrasinin bittiğini hepiniz görüyorsunuz. Bu anlamda bize çok iş düşüyor. Bu referandum çalışması bir parti çalışması değil. Ülkesine yönelik vicdanı, endişesi olan tüm insanların duyarlı olması gerektiğine inanıyorum. Bu, ülkeye sahip çıkma meselesi. Ülkenin birliğine, dirliğine ve rejimine, Cumhuriyete sahip çıkma meselesi. Onun için biz haklıyız.
Bu ülke kolay kazanılmadı. Bizler bu ülkeye sahip çıkmak zorundayız. ‘Hayır’ı en güçlü sesimizle ve gülüşlerimizle çoğaltmak, baskılarına karşı, ‘yeter, biz de varız, buradayız’ demek için anayasa değişikliğine ‘hayır’ diyoruz. Bu davada biz haklıyız ve biz kazanacağız.
Anayasalar toplumsal uzlaşma ve mutabakat metinleridir. Getirmek istedikleri anayasanın demokratik meşruiyeti yoktur. Hiçbir anayasal kurumun ve halkımızın görüşü alınmaksızın yapılmak istenen anayasa değişikliği halkımızın bir talebi olarak ortaya çıkmamıştır.
Dolayısıyla Türk toplumu bu getirilmek istenen sistemde daha fazla kutuplaşacaktır. Bu anayasa değişikliği henüz teklif aşamasında bile toplumu birleştirmek yerine ayrıştırıp bölmeye başlamıştır. Bu tartışmayı mevcut cumhurbaşkanı bağlamında yapmak yanlış olur. Yeni anayasa ile ülkenin tek kişi tarafından yönetileceğini iddia eden Köse, anayasa değişikliğinin halk tarafından yeterince tartışılmadığını bildirdi.
Köse, meselenin bir parti meselesi olmadığını, ülkenin ve çocukların geleceğinin söz konusu olduğuna değinerek, şu görüşlere yer verdi: “Meselemiz memleket meselesidir. Bu memleket hepimizin. Bu sorun sadece CHP’nin sorunu da değildir. Bu sistemin kendisi sakattır. Bizler başkan CHP’li birisi olsa da karşıyız. İster kendini ülkücü, ister milliyetçi, ister devrimci, ister muhafazakar, ister dindar tanımla nasıl tanımlarsan tanımla. Çocuklarımızın, ülkemizin geleceğinin oylanacağını düşünün. Kırmadan, dökmeden, ideolojik tartışmalara girmeden meseleyi sen ben kavgasına getirmeden yapacağımız ‘Hayır’ kampanyası bu gidişatı tersine çevirebilir. Herkesin huzur içinde yaşayacağı, kimsenin kimseye üstünlük taslamayacağı yeni bir anayasa yazabiliriz.”

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …