23 Haziran Pazar , 2024

Mamahatun Kız Yurdu’ndaki öğrencilere Kuran kursu eğitimi başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Erzincan Mamahatun kız Yurtlarında kalan üniversite öğrencileri için Erzincan  Müftülüğü öğreticisi tarafından  Kuran Kursu eğitimine başladı. Erzincan Kredi Yurtlar KurumuMamahatun kız yurdu Müdürü Letafet Demir;” yurtta kalan öğrencilerin kursa ilgi gösterdiğini belirterek, “Yurdumuzda değişik kurslarımız devam etmektedir. Bunlardan biri de Kur’an-ı Kerim öğrenme ve din dersi kursudur. Bu kurslarımız gönüllüğe esastır ve isteyen öğrencilerimiz katılabiliyor” dedi.
Erzincan müftülüğü tarafından KYK Erzincan Mamahatun Kız yurdunda başlatılan kur’an dersleri devam ediyor. Yurtta kalan kız öğrencilerinin katıldığı eğitimler sonuç vermeye başladı. Eğitimlere 30 öğrenci katıldı. Katılan 30 öğrenciden 20’si Kur’an-a geçirildi. Öğrenciler yoğun ders programından kalan zamanlarını Kur’an eğitimi alarak geçiriyorlar.. Erzincan Müftülüğü öğreticisi Derya Çalı eşliğinde verilen eğitimler sonucunda Hatim başlatıldı. Verilen eğitimler hakkında bilgi veren Kur’an Kursu öğreticisi Derya Çalı, öğrencilerini hatime başlattığını söyledi. Çalı; ” hafta içi her gün saat 13:00 ile 17:00 arasında eğitimlerimizi veriyoruz. Kız öğrencilerimize eğitim veriyoruz. Müftülüğümüzün bünyesinde D grubu kur’an kursumuzda yaklaşık 30 öğrencimize eğitim veriyoruz. Öğrencilerimizin 20 tanesi Kur’an-a geçti. Bizde bugün hatim programı başlatıyoruz. Herkesin kendi hatimini bitirmesi için Kur’an-ı yüzünden bitirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimlerimiz kapsamında Kur’an-ı Kerim’i öğrenme, Tecvitli okuma ve dinimi öğreniyorum şeklinde. Eğitimlerin dönüşümü çok güzel oldu. Öğrencilerimizin Kur’an okumaya başladığını görüyorum. Tecvitleri uyguluyorlar. dini konularda da sorularını sorup cevap buluyorlar” dedi.
KYK kız yurdunda kalan Sosyal Hizmetler bölümü 3. sınıf öğrencisi Nuran Köroğlu ise, değerlere sahip çıkılmadığı için 15 Temmuz gecesinin yaşandığını ifade etti. Köroğlu; “Öncelikle 15 Temmuz Darbe girişiminden itibaren değerlerimize sahip çıkmadığımız için vatanımız çok zor günler geçirdi, En büyük değerlerimizden olan dine de dört elle sarılmamız için diyanetin ve KYK’nın proje dahilinde bu Kur’an kursu faaliyetinde Üniversitenin bir amaç değil de bir araç uğruna getirildiğine inanıyorum ve Kur’an kursu faaliyetiyle birçok arkadaşımızın Kur’an-a geçmesi ve toplu hatime başlama etkinliğimizin de çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu hizmetlerin devamını istiyorum” dedi.
Bedriye Toptaş ise; ” Kur’an öğrenmeye sıfırdan başladım. Daha öncesinde bilmiyordum. Başlarken çok hevesliydim. Hocama çok teşekkür ediyorum. Hevesimin kırılmasından çok korkuyordum. Ama o daha çok yönlendirdi. KYK’ya müftülüğümüze ve hocamıza çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kur’an-ı Kerim öğrenme ve din dersi kursu alan Mamahatun Kız Yurdu öğrencileri Yurt Müdürü Latife Demir tarafından verilen ikrama katıldılar.

Diğer Haber

Vatandaş kendi sebzesini yetiştirmeye devam ediyor

Erzincan’da vatandaşlar kurulan pazarlarda  bağ ve bahçeleri için fide almaya devam ediyor. Yaz aylarında bağ …