Şehit aileleri ve gaziler yemekte bir araya geldi

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü’ dolayısıyla Erzincan Valisi Ali Arslantaş ve eşi Hatice Arslantaş, şehit yakınları ve gazilerimiz ile yemekte bir araya geldi.
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü ve Şehitler Anma Günü’ etkinlikleri kapsamında Erzincan Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından şehit yakınları ve gaziler için yemek programı düzenlendi.Erzincan Valisi Ali Arslantaş, eşi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş ve Eşi, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Serkan Bayram, 3.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Kemal Başak ve Eşi, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Eşi, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, şehit yakınları ve Gaziler, yemek programında bir araya geldiler. Şehit yakınları ile aynı masayı paylaşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, eşi Hatice Arslantaş, sohbet ederek istek ve sorunlarını dinledi.
Programda konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammer Doğan, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü’ dolayısıyla günün anlam ve önemine ilişkin konuşmada bulundu.
Ardından konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Ülkenin birlik ve beraberliği için mücadele eden kahraman Şehit ve Gazilerin hakkının hiçbir zaman ödenemeyeceğine dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bugün Çanakkale Zaferimizin 102. yıldönümünü ülke ve millet olarak hep birlikte idrak ediyoruz. Bundan 1 asır önce Çanakkale’de destan yazan tüm kahramanlarımızı, terörle mücadele kahramanca çarpışırken şehadet mertebesine ulaşan vatan evlatlarımızı, 15 Temmuz şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum. Bağımsız yaşama hakkını onuruyla elde eden Türk Milletinin, tarihin her döneminde yurt topraklarına sahip çıkmış, bu uğurda canını vermekten çekinmemiştir. Türk Milleti, yurt sevgisi, bağımsız ve özgür yaşama tutkusuyla dünya üzerinde saygın bir yer edinmiş, kahramanlıklarıyla tarihe damga vurmuştur.
Güzel yurdumuz, yurt içinde ve dışında, karşı karşıya bulundukları güçlüklere aldırmadan, yurt sevgisiyle görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm şehitlerimizin bizlere mirasıdır. Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bölünmez bütünlüğünün korunması, yurdumuzda huzur ve güvenliğin sağlanması, ulusal çıkarlarımızın savunulması, Devletimizin temsil edilmesi ve insanlarımızın aydınlatılması için canlarını feda ederek, Milletimizin gönlündeki erişilmez yerlerini almışlardır.
Türk Milleti şehitlerinin fedakârlığını hiçbir zaman unutmayacaktır. Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen simgeleri olan şehitlerimiz her zaman gönlümüzde yaşayacaktır. Milli bütünlüğümüze zarar verecek söylem ve eylemler asla amacına ulaşamayacaktır. Milli devlet yapımıza saldıranlar, ortak tarihsel ve kültürel değerlerimizi vurgulamak yerine yapay ayrılıklar yaratmaya çalışanlar tarihin tozlu ve kara sayfalarında kaybolacaklardır. Türk Milleti, şehitlerine verdiği şeref sözünün her zaman arkasında durarak tüm güçlüklerin üstesinden gelecektir.
Türk Milletinin tarihi, her sayfasının altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları, ‘bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş’ kahraman şehitler ile gazilerdir. Tarihin şeref sayfalarından birinin de bundan 102 sene önce 18 Mart’ta Çanakkale’de yazılmıştır, “Çanakkale’de; teknik üstünlük yurt ve Millet sevdası karşısında bütün anlamını yitirmiş, zafer mertlikle kucaklaşmış, ölüm şehit olmakla yüceltilmiştir.
Çanakkale, düşmanın zannettiği gibi öylesine bir savaş ve sıradan bir ölüm yeri değildir. Çanakkale, Türk’ün bittiği, askeri gücünün tükendiği sanılan o anda Türk askeri şartlar ne kadar ağır olursa olsun, iyi yönetildiği takdirde, tüm zorlukların üstesinden gelebilecek güç ve inanca sahip bulunduğunu dünyaya kanıtlamıştır. Bu inançla Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Gününde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları başta olmak devletimizin beka mücadelesinde gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, rahmetle yâd ediyor, isimsiz kahraman evlatlarını şükranla ve minnetle anıyorum.
Saygı değer şehit anneleri, babaları, şehit eşleri ve evlatları, sizlere milletimiz adına en derin şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizi ve gazilerimizi gönlümüzün en mutena köşesine yerleştirirken, şehitlerimizin bize emanetleri olan ailelerini ve gazilerimizi de asla ihmal etmiyoruz, etmeyeceğiz.
Şehitlik ve gazilik makamlarına bu dünyada bir değer biçmek mümkün değil, onu biliyoruz. Onlar en büyük mükâfatı, Rabbimden alacaklar, onu da biliyoruz. Biz, sadece kendilerine küçük bir teşekkür babında bu hizmetleri yapıyoruz. Hamdolsun ülkemizin imkânları arttıkça, Türkiye büyüdükçe, şehit yakınlarımıza ve gazilerimize verdiğimiz hizmetler de, bununla orantılı olarak artıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde, bu çalışmaları sürdürecek, şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz.
Teşrifleriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize hayırlı ve uzun bir ömür temenni ediyorum. Şehit ailelerimize kaybettikleri evlatlarının, eşlerinin, kardeşlerinin, babalarının, asla bitmeyeceğini bildiğim yürek acıları için sabırlar diliyorum” diye konuştu.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …