15 Temmuz Pazartesi , 2024

Sıcaktan bunalan vatandaşlar parklara akın etti

Erzincan’da hava sıcaklığında yaşanan artışın ardından, kentte yaşayanlar soluğu yeşil alanlarda aldı. Vatandaşlar, hem bunaltıcı sıcaktan korunmak hem de doğayla iç içe vakit geçirebilmek adına Bariş Manço Parkı ve Atatürk Parkına akın etti. Termometrelerin 37 dereceyi gösterdiği kentte, vatandaşlar ağaç gölgelerinde serinlemeye çalışıp, piknik yaptı.
Son günlerde hava sıcaklıklarının artış göstermesinden dolayı ise vatandaşlar serinlemek ve ferahlamak için gölgelik olan parklara yoğun ilgi gösterdi Evde serinleme şansları olmayan aileler ise çocuklarını, yiyecek ve içeceklerini alarak park alanlarındaki gölgelerde serinlemeye çalışırken kimi vatandaşlarda çimlere uzanarak serinlemeye çalıştı. Sıcaktan bunalarak parklarda serinlemek isteyen vatandaşlar, hava sıcaklıklarının aniden artış gösterdiğini belirterek, evlerinde duramayıp çoluk çocuk aileleriyle birlikte parklara geldiklerini ve gölge alanlarda serinlemeye çalıştıklarını ifade etti.
RİSKİNE KARŞI UYARI
Dinlenmek için parkları tercih eden vatandaşlar, güneşin etkisinden kaçmak için gölge alanlara yöneldi. Hava sıcaklarının ilerleyen günlerde daha da artması ve 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Uzmanlar güneş çarpması riskine karşı vatandaşları sıcak havanın etkili olduğu 10.00 – 16.00 saatlerinde dışarı çıkmamaları yönünde uyarıyor.
“Kuvvetli Sıcak Hava Dalgası”
Doğu Anadolu Bölgesi için gelecek hafta “kuvvetli sıcak hava dalgası” uyarısı yapıldı.
Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı ve Ardahan illeri için 2-6 Temmuz’da “kuvvetli sıcak hava dalgası” uyarısında bulunuldu.
Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, 2 Temmuz Pazar günü saat 06.00’dan 6 Temmuz Perşembe günü saat 06.00’ya kadar Erzurum, Erzincan, Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan ve çevrelerinde “kuvvetli sıcak hava dalgası” beklendiği bildirildi.
Yetkililer, oluşması muhtemel risklere karşı, başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşları güneş ışınlarının dik geldiği 10.00-16.00 saatlerinde güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.
Vatandaşların mümkün olduğunca güneşten kaçınması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:”Zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatlerinde dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol sıvı tüketilmelidir.”

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …