TÜBİTAK liseler arası araştırma projeleri yarışmasında bölgenin en iyisi Erzincan

TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca orta öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında yarışmalar düzenleniyor. Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 48. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na ön değerlendirmeyi geçerek Erzurum Bölge sergisine davet edilen 16 proje ile katılıyor.
27 – 30 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan Erzurum Bölgesi TÜBİTAK 48. Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışmasında ilimizden katılacak olan 16 Projeyle, 30 yarışmacı öğrenci ve 16 danışman öğretmen bugün Erzincan Şehir Stadı önünden yola çıktılar. Yolculama töreninde İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, Şube Müdürü Hasan Güneş, Okul Müdürleri ve ailelerde hazır bulundular. İlimizin vizyonuna değer katacak olan öğrencilerimizi yalnız bırakamayan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, ilimizden yarışmaya katılan tüm okullarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ederek başarılarının devam etmesi temennisinde bulundu.
TÜBİTAK’ın Erzurum bölgesi, Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Ardahan, Artvin, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Rize ve Trabzon illerinin içinde bulunduğu 10 ili kapsamaktadır. Erzincan’dan toplam 341 proje ile başvurduğumuz yarışmada 16 projemiz nitelik açısından uygun görülen 100 proje arasına girerek Atatürk Üniversitesinde sergilenmek için davet edilmiştir.
Bölge sergisine 16 proje ile davet edilen Erzincan, öğrenci proje başına düşen öğrenci nüfusu bakımından bölgede liderliği alarak büyük bir başarı gösterdiler.
Üç gün boyunca sergilenecek olan 100 proje, üniversitedeki akademisyen grup tarafından değerlendirilerek Türkiye finallerine gitmeye hak kazananlar belirlenecektir. 12 branştan dereceye girenler 30 Mart 2016 Perşembe günü yapılacak kapanış töreninde ödüllendirilerek, Türkiye finallerine uğurlanacaklar.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …