“Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Zaman”

Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır, on bir ayın sultanı Ramazan ayı nedeniyle basın toplantısı düzenledi.
Karabayır yaptığı açıklamada; “Rahmet ve bereket ayı olan ramazan ayına ulaştıran Rabbimize Hamdı Senalar olsun. 2017 yılımızın yine ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. Ramazan ayının bize memleketimize İslam dünyasına hayırlara vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ederim.  Kur’an’ın nazil olduğu Cenabı hakkın rahmetinin coşmuş olduğu ay olduğu için bu ayda inşallah ibadetlerimizi özellikle yapacağımız yardımlaşma, birlik beraberlik gibi duygularımızın pekişmesini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum.
Her ramazan ayında olduğu gibi bizlerin bu ramazan ayında da başkanlığımızın belli bir konuyu bir temayı işlediğini şahit olduk.
Bu ramazan da da üzerinde “her canlının bir hakkı vardır her ramazan” diye bu Ramazan da ana tema ile Hak konusu ağırlıklı olarak işlenecek. Kul hakkına riayet etme, anne baba hakkında dünyada yaşadığımız dünyada bütün ikram edilen hakkın hakkını görebilme ve adil olma, insanın kendi nefsini değil de başkalarını da düşünebilme, fedakârlık duygusu gibi duyguların ağırlıklı olarak işlenmeye çalışılacak. Erzincan ve ilçelerimiz de bütün camilerimiz de belirttiğin konuların yanın da mukabeleler okunacak, teravih namazları kılınacak teravih namazları vaktinde kılınacak.
Özellikle teravih namazı ile ilgili hatırlatmalarda bulunan Müftü Karabayır; Hangi namaz olursa olsun bir namazın sünnet olması o namazın tadili erkâna uymamasını kılınmamasını gerektirmez gibi bir algı oluşuyor, teravih namazı bir sünnet namaz dolayısıyla onun da hızlı kılınması özellikle jet imam tabirinin kullanılarak ifade edilmesi doğru değil Allah’ın huzurunda kılınan bir namaz o yüce manevi duygular içerisinde daha huzurlu ve kabul edilebilir şekilde kılınması esastır. Bu yüzden çok fazla hızlı kılmak tadili erkana uymadan kılmak ve ya kıldırmak dinen caiz olmadığı gibi vaktinde ezan okunur okunmaz fazla yormadan muhabbetli bir şekilde teravih namazları kılınacak.
3 camide isteyen kardeşlerimiz için cemaatimiz için, Boyacılar Camisi, Kızılay Camisi ve Şemsettin Uçar camilerimiz de Hatim ile teravih namazları kılınacağına dikkat çeken İl Müftüsü Karabayır, alakadar olan cemaatimize duyuruyorum dedi.
Hatimli teravih namazlarını Erzincanımızın yetiştirdiği hafızlar çok rahat bir şekilde ifa etmeye devam edecekler. Aynı zaman da ramazan ile ilgili olarak yardımlaşma da fakirleri garipleri mülteciler ile sofralarımızı süslemek yani en güzel sofra ihtiyaç sahibi olan olanların misafir edildiği sofralardır.
Fitrelerin zamanında verilesi gerektiğini de belirten Karabayır; Ramazan ayında gelenek olarak kabul ettiğimizden dolayı zekât ve fitrelerimizi hesaplatarak yakın komşularımız, akrabalarımız başta olmak üzere öncelememiz gerekir.
Hastalarla ilgili olarak Oruç tutacak veya tutamayacak olanlar için de açıklamalarda bulunan il Müftüsü Karabayır: Kronik hastalıkları olan, Şeker, Tansiyon ve ağır hastalığı olanlar, ilaç kullanması şart olan özellikle doktorlar tarafından oruç tutulmaması tutulduğun da rahatsızlığının olacağı tesbit edilen hastaların oruçlarını tutmamaları gerekir daha sonra kaza edebilecekler iyileşince kaza edebilirler fakat kronik hastalığı olanlar oruç tuttuğunda hastalığı ilerleyecek hastaların oruç tutmaları kesinlikle caiz değil. Allah Oruç tutmamızı emrettiği gibi bizlere emanet ettiği canımızı da korumamızı da emretmiştir. Dolayısıyla hastalarımız rahat olsunlar. Annelerimiz ağırlıklı olarak soruyorlar, Ben ölsem de orucumu tutacağım diyen annelerimize hayır oruç tutmaları halinde başka rahatsızlıklarının çıkabileceği riski olduğunu ifade etmemize rağmen ben ölsem de tutarım diyorlar hayır bu asla caiz değil Ayeti Kerimede ifade ettiği gibi Allah kolaylık diler zorluk dilemez.
Karabayır; Cenabı Hâk Ramazan ayımızı mübarek etsin, özellikle namazlarımızı itina ile kılalım ve özellikle Kur’an’ı kerim mutlaka anlayarak okuyalım. Tekrar Ramazan ayımız memleketimiz milletimiz ve tüm İslam âlemine hayırlar getirsin” diyerek sözlerini tamamladı.

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …