20 Mayıs Pazartesi , 2024

Vişne bahçeleri sağlık için kontrol ediliyor

Erzincan’da vişne bahçeleri bitki sağlığı kapsamında kontrol ediliyor.

Birçok meyve türünün yetiştirilebildiği Erzincan’da vişne son yıllarda yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Sanayi meyveciliğinin ihtiyaç duyduğu vişnede, Erzincan son yıllarda yaptığı yatırımlarla bu açığa cevap vermeye çalışıyor.

Erzincan’da, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü personelleri tarafından vişne bahçeleri bitki sağlığı açısından kontrol ediliyor. Bu alanda yatırım yapan kişilerden biri olan ve ülkemizin önde gelen cerrahlarından Prof. Dr. İbrahim Ethem Geçim tarafından kurulan vişne bahçesi de bitki sağlığı kontrolleri kapsamında ziyaret edildi.

Erzincan Merkeze bağlı Yeşilçay köyünde onlarca dekar alanı vişne bahçesine dönüştüren Prof. Dr. İbrahim Ethem Geçim, modern tarımın ilkelerini de en iyi şekilde uygulayarak bölge halkına da örnek oluyor. Organik olarak vişne üretimi yapan Geçim, her yıl yatırım yapmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Prof. Geçim, “Yeşilçay köyümüzde yaklaşık 350 dekarlık bir alanı vişne bahçesi olarak tesis ettik, Sertifikalı fidanlarla kurduğumuz bahçelerde organik vişne üretimi gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz vişneleri yakında bulunan meyve konsantre tesisimize ulaştırarak, ürettiğimiz organik vişnelerin ihracat yoluyla satılmasını sağlıyoruz. Böylece hem Erzincan’a hem de ülkemize katma değer sağlamaya çalışıyoruz. Bu verimli topraklarda biz de ülkemize bu şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …