Yıldırım: Sivil memur kardeşlerimizin acilen görev tanımının yapılmasını istiyoruz

Erzincan Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan Büro Memur-Sen üyesi Sivil Memurlar ile kahvaltıda bir araya gelen Erzincan Büro Memur-Sen Şube Başkanı Necdet Yıldırım, toplantıya katılan sivil memurlara ve Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül ve Memur-Sen’e bağlı Sendikaların İl Başkanlarına teşekkür ettiğini belirtti.
Yapılan toplantıya Memur-Sen Erzincan İl Başkanı Nebi Gül, Sağlık-Sen Şube Başkanı H.İbrahim İçoğlu,Toç Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Almaçı, Birlik Haber-Sen İl Başkanı Mustafa Sevilir,Eğitim Bir-Sen 2.No.lu Şube Başkanı Zafer Arli, Bayındır Memur-Sen İl Başkanı Bilal Selçuk ve Ulaştırma Memur-Sen İl Başkanı Selahattin Sarıkaya, Büro Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Baylan ile Davut Çınar ile sivil memurlar katıldı.
Erzincan Büro Memur-Sen Şube Başkanı Necdet Yıldırım Emniyet Müdürlüğü bünyesine çalışan Sivil Memurların Büro Memur-Sen ailesine katılmalarıından , Büyük Memur-Sen ailesine verdikleri destek için teşekkür etiklerini belirterek,”Erzincan Büro Memur-Sen ailesine katılan sivil memur arkadaşlarımız ile tanışma ve sorunlarını dinlemek ve sorunlarını ilgili makamlara duyurup çözüme kavuşması için kahvaltılı toplantıda bir araya geldik. Büro-Memur-Sen olarak Sivil Memurların Haklarını Arıyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak binlerce kişi görev yapmaktadır. Bu kardeşlerimiz, Teknik Hizmetler, Yardımcı Hizmetler, Genel İdari Hizmetler, Sağlık Hizmetleri, Yardımcı Sağlık Hizmetleri, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri, Avukatlık Hizmetleri sınıflarında çalışmaktadır.
Emniyetteki sivil memur kardeşlerimiz, her ne kadar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabii olsalar da, sadece isim olarak devlet memurudur.
Çünkü bu kardeşlerimiz, uygulamada devlet memuru olarak değil, işçi olarak görülmekte ve çalıştırılmaktadır. 657 Sayılı Kanun ile işe alınan sivil memurlar, devlet memurları kanununda yer almayan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğüne göre polis gibi cezaya tabi tutuluyordu. Ancak yeni çıkarılan KHK ile cezalar daha da ağırlaştırıldı. Ücrette yardımcı hizmetli, cezaya gelince polis memurlarından da daha ağır cezalara çarptırılıyorlar. Bu yüzden sivil memurlar, amirlerinin iki dudağı arasına sıkışıp kalmaktadır.
Sivil memur kardeşlerimizin maalesef bir görev tanımı dahi bulunmamaktadır.
Sivil memurlar, devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde görevlendirilmediği gibi yıllardır hakları da verilmemektedir. Kadrosu teknisyen yardımcısı olan memura çay dağıttırılmakta, temizlik yaptırılmakta, yeri geldiğinde bahçe sulattırılıp badana boya yaptırılmaktadır.
Bu yaşananların, ne Devlet Memurları Kanunu’nda, ne de Anayasa’nın eşitlik ilkesinde yeri vardır.
Emniyetteki sivil memurlar, ırgat değildir, Sivil memurlar, devlet memurudur ve devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalıştırılmalıdır.
Polislerle mesai arkadaşı olan, omuz omuza görev yapan sivil memurların can güvenliği maalesef yoktur.
Terör örgütleri, sivil memur ve polis memuru ayrımı yapmamaktadır. Birçok sivil memur, görevi başında şehit olmuştur. Sivil memurlar, teşkilat içerisinde çalışmaları nedeniyle polislerin maruz kaldıkları psikolojik baskıya maalesef aynı şekilde maruz kalmakta ve psikolojik olarak yıpranmaktadırlar. Ceza alırken polis gibi görülen ancak iş ödüle gelince yok sayılan sivil memurlara ne yıpranma payı ne de terör tazminatı verilmektedir. Terörle mücadele kapsamında geçici görevle doğu illerine gönderilen sivil memurlara da terör tazminatı verilmesini talep ediyoruz.
Büro Memur-Sen olarak, emniyetteki sivil memurların uğradığı haksızlıklara artık ‘DUR’ diyoruz. Artık ‘YETER’ diyoruz.
Büro Memur-Sen olarak,
Sivil memurların hakları ile ilgili yasal çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz.
Yaklaşık 13 yıldır açılmayan görevde yükselme sınavının en kısa zamanda açılmasını istiyoruz.
Sivil memur kardeşlerimizin acilen görev tanımının yapılmasını istiyoruz.
Memur-Sen olarak bütün yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlara ek gösterge talebimiz olduğu gibi EGM’deki teknisyen yardımcılarına da ek gösterge talebimiz süre gelmektedir.
Kamu Denetçiliği’nin görev tanımı ile ilgili verdiği kararın bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.
Sivil memurlara yıpranma payı istiyoruz.
Polislere ödenen terör tazminatının sivil memurlara da verilmesini istiyoruz.
Kısacası, sivil memurların devlet memuru onuruna yakışır bir şekilde çalışmasını istiyoruz.
Her zaman mağdurun ve mazlumun yanında olan İçişleri Bakanımız, Başbakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da sivil memurların sesine de kulak vereceğine yürekten inanıyoruz.
Bunlar bizim haklarımız. Haklarımızı, her yerde ve her platformda savunmaya, haklarımızı alana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Büro Memur-Sen olarak, sivil memurlarımızın haklarını bir olarak, iri olarak, diri olarak almaya çalışacağız.”dedi.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …