112’den Gerçeği Aratmayan Tatbikat

Erzincan’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin hazırladığı  trafik kazasına müdahale tatbikatı yapıldı. Yapılan tatbikatta 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğrencileri kaza esnasında uygulanacak triaj eğitimi verildi.

Erzincan’da 112 Acil Servis Hizmetleri tarafından gerçekleştirilen eğitim tatbikatında hazırlanan senaryoda iki aracın çarpışması sonucu ölü ve çok sayıda yaralının olduğu bildirilen trafik kazasında, olay yerine ulaşan ekiplerin yaralılara müdahalesi ve sağlık kuruluşlarına sevkleri canlandırıldı.Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü öğrencilerinin de katıldığı tatbikatta ekiplerin hızı, yaralılara uyguladıkları müdahaleleri değerlendirildi. Kazada yaralanmalar ve acil müdahale uygulanması gereken yaralı vatandaşların gerçeği aratmayan davranışları ve sağlık ekiplerinin koordinasyon içerisinde müdahaleleri gerçeği aratmadı. Eğitim tatbikatına katılan öğrenciler derslerde aldıkları teorik eğitimleri pratiğe dökerken sahada karşılaşabilecekleri durumları görürken, 112 Acil Servis Hizmetleri personeli de bilgilerini tazeledi. Öğrencilerin de takip ettiği ve katıldığı tatbikatta ayrıca, 112 Acil Sağlık ekiplerinin olası olaylarda ilk müdahalede neler yapması gerektiği gösterilirken, maket insan üzerinde uygulamalı ilk yardım müdahaleleri de gösterildi.

Gerçekleştirilen tatbikat hakkında açıklama yapan Erzincan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Erkan Hirik:“Acil Sağlık Hizmetlerinde hizmet kalitesinin en iyi seviyede olması ve hizmet kalitesini artırmak için uyguladığımız eğitim modüllerinin bir tanesini şuan da eğitimizi şuan da birlikte değerlendirdik. İlimizde tüm modül eğitimleri uygulanıyor. Burada da temek eğitim modülünde ki triaj uygulamasının uygulamalı olarak eğitimini gördük. Arkasında da simülasyon maketleri üzerinde olası bir kalp krizi durumunda olması gereken senaryoda eğitici arkadaşların gözetiminde kursiyer arkadaşlar tarafından bu eğitimin verilmesini pratik olarak gördük. Triaj acil sağlık hizmetinde çok önemli. Triaj çoklu kazalarda hastalığın yada kaza esnasından sonra oluşmuş hasarın hastalara göre sınıflandırmaktır. Aciliyetine göre sınıflandırmaktır. Burada da Türkiye’de bir ilk olarak bu eğitimlerin uygulamasını bizim eğitim modüllerinde birlikte görmüş olduk” dedi.

Sağlık Hizmetleri Başkanı Yasin Bilgin ise tatbikat hakkında şunları kaydetti:“Burada amacımız Erzincan’a güzel bir hizmet. Özellikle çoklu kazalarımızda trafik kazalarında yaşadığımız sıkıntıları minimuma indirmek amacımız. Bunun için çoklu yaralanmalar da uyguladığımı triajımız var. Start triajı olarak uyguladığımız bir triaj. Burada ki amaç kazazedelerimizin en hızlı bir şekilde müdahalesinin yapılıp, en doğru şekilde müdahalesinin yapılıp uygulamaların yapılıp zamanında en uygun hastaneye naklinin yapılması için yapılan bir triajdır. Bunu da eğitimlerimiz içerisinde uygulamalı olarak yapmaya çalıştık” diye konuştu.

112 Başhekimi Hüseyin Güven: “Erzincan’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri olarak tarafımıza düşen acil çağrılara yardım için buradayız. Zaten belli bir kalite de ve standartta olan çalışanlarımız burada bu eğitimlerimizle daha kaliteli ve iyi bir hizmet vermek için eğitim alıyorlar. Olay yerinde 10 yaralı vardı. Arkadaşlarımız yaralılara yeşil, sarı, kırmızı ve siyah triaj uygulaması ile acil durum ihtiyacı olan hastaları belirleyip ilk önce acil durum gereken vakaları hastaneye naklettiler” şeklinde konuştu.

Tatbikata katılan Öğrenci Sedanur Yılmaz ise konuşmasında : “İlk ve Acil Yardım Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Aldığımız bu eğitimin hem bize hem de 112 olarak Erzincan iline katkısı olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda 112 eğitim birimine bu eğitimlere bizi dahil ettikleri ve böyle bir program uyguladıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

Bir diğer öğrenci Abdurrahim Topas ise konuşmasında : “Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Burada bugün yaptığımız triaj eğitimi ile sahada nasıl bir vakalarla karşılaştığımızda hangi kodlarla nasıl bir müdahale gerçekleştirilir bunu uygulamalı bir şekilde gördük. Bize bu hizmeti sundukları için eğitmenlerimize teşekkürlerimiz sunuyoruz” dedi.

Öğrenci Taha Yasin Önder: “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Acil Sağlık Hizmetleri bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Burada yapılan triaj eğitimi okulda aldığımız eğitimin yanı sıra sahada göreceklerimiz konusunda, stajda öğreneceklerimiz konusunda bize ekstra katkı sağlıyor. Bu konuda herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Paramedik Eğitmen Semra Gazi: “Çok uzun zamandır bu eğitimleri yapmayı planladık ve 2021 Aralık ayında bu eğitimlere başladık. Bu eğitimlerin ilki temel eğitim modülü. Sahaya başlayacak arkadaşları tam donanımlı olarak yetiştirmek amacıyla bu eğitimi veriyoruz. Burada da bu eğitimin triaj etabını yaptık. Triaj da da acil hastalara daha çok yaşam şansı vermek için sınıflandırma işlemini gördük. Öğrenci arkadaşları kullandık. Daha sonra yukarıda da arrest yönetimi gördük. Bunun haricinde başka eğitimlerimiz uygulamalarımızda oldu. 5 gün boyunca yarın da son günü. Amaç burada Erzincan’da ki hastaların daha kaliteli bir hizmet alabilmeleri için eğitim ayağını tamamlamak için buradayız. Bununda ilk ayağını yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” açıklamasında bulundu.

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …