13 Ağustos Cumartesi , 2022

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında programlar düzenlendi.Erzincan’da 15 Temmuz hain darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümünde program düzenlendi. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzincan’da da şehitlerin ve hain darbe girişiminin anlatıldığı bir program gerçekleştirildi.

Düzenlenen programa; Erzincan Valisi  Mehmet Makas ve eşi  Elif Makas, 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ve eşi, 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala ve eşi, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve eşi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Alper, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve eşi, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı ve Yunus Emre Temel, Erzincan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin  Erol, Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Erzincan İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, siyasi parti yöneticileri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

251 şehit için Türk bayrakları ile 2 bin 500 metre koşan sporcular, koşunun sonunda ellerinde taşıdıkları Türk Bayrağını Vali Mehmet Makas’a teslim ettiler. Sporcuları bu anlamlı koşularından dolayı tebrik eden Vali Makas, günün anısına sporculara birer sertifika verdi.Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim okunup, duaların edilmesi ile devam eden programda öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Erzincan  Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve son Başbakan Binali Yıldırım’ın, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajlarının okunmasının ardından protokol konuşmaları ile devam eden programda; sırasıyla Erzincan Sivil Toplum Platformu Dönem Sözcüsü Emrah Kardeş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kartaltepe Kışlası’nın komutanı olan ve darbecilerle girdiği çatışmada 7 kurşunla yaralanan 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, yaptığı konuşmada hem duygulandı hem de programa katılanları duygulandırdı.Tümgeneral  Davut Ala yaptığı konuşmasında; “15 Temmuz gecesi bu necip millet bir ülkenin tarihinin korkaklar değil, o ülke için kendi canını düşünmeden ölürsem şehit, kalırsam gazi şiarı ile hareket eden insanlar ile yazılacağını tüm dünyaya ispatlamış ve tarihe unutulmayacak bir not düşmüş, dünya tarihinin Türkiye’siz yazılmayacağını bir kez daha hatırlatmıştır. 15 Temmuz’u kesinlikle unutmadık. Çünkü 15 Temmuz’da yüce Allah’ın dediği gibi “ve mekeru ve mekerallah vallahü hayrül makirin” “onlar tuzak kurdular, Allah’da tuzak kurdu, Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır” ayeti tecelli etti” dedi.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise konuşmasında: ‘Güzel Erzincanımız’ın vatan sevdalısı, bayrak aşığı çok değerli aziz hemşehirlerim can Erzincanlılar;

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi günü etkinlikleri programımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

6 yıl önce bu meydanlarda; ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi ve aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainlerine karşı yine buradaydınız. Burada olduğu gibi ülkemizin her köşesinde milletimizin ortaya koyduğu duruş ile ; 15 Temmuz gecesi Türk Milleti eğilmedi ve Türkiye yenilmedi.Ben öncelikle siz değerli hemşehrilerime  ve ülkemizin her köşesinde milli iradeye sahip çıkan,  istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda, şartlar ne olursa olsun neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya bir kez daha gösteren büyük Türk milleti’nin her ferdine şükranlarımı sunuyorum. Tarhi binlerce şanlı zaferle dolu,Necip Türk milleti’nin bin yıllık devlet geleneğinin en güvenli limanı Türk Silahlı Kuvvetlerimizin’nin içine sızmış emperyalist güçlerin himayesinde,okyanus ötesinden kumanda edilen dar bir kadro devletimizi işgal etmek iç barış ve huzur ortamını imha etmek için o gece harekete geçmiştir. Milli birlik ve beraberliğimiz üzerinde hesap yapanlar, Türk Milleti’nin varlığına, birliğine, dirliğine ve tarihsel sürekliliğine kanlı cephe açan iç ve dış işgal güçleri milletin silahını millete çevirmişlerdir.15 temmuz emperyalist maşaların yeni bir istila ve yıkım hamlesidir.15 temmuzun amacı Türk Milletinin birlik ve beraberliğini bozmaktır.Haince, hiç bir ahlaki değere sığmayarak kahpece saldırdılar.Devletimizin onlara sunduğu imkanları milletimizin üzerine kurşun yağdırarak kullandılar. Herşeyi de planlamışlardı aslında ama bir şeyi atlamışlardı.Oda Türk Milleti’nin cesareti ve fersatiydi.Hesap etmemişlerdi ki ‘’Benim aklım hep Türkiyedir’’ ülküsüyle ‘’Önce Ülkem ve Milletim ‘’şiarıyla yaşamış bir devlet aklı seslenecekti millete ;Unutmuşlardı hani hatırlar mısınız? Evde 3 yaşındaki kızının gözlerinden öperek eşini ve kızını Allah’a emanet eden, eline bayrağını alıp , Üstadın da dediği gibi ‘’ kim var diye sorulduğunda sağına soluna bakmadan ben varım “diyenleri unuttular!İman inancın  gür sesi‘’İnsan Bir kere ölür, o halde adam gibi ölelim’’ diyecek yiğitleri Türk evlatlarını unuttular.

Türk Milletine,Türklüğe düşman olanların hedefinde gazi mecliste vardı.Orayı dahi bombaladılar. Özel Hareket Dairesindeki  hilal bıyıklı,koç yiğitlerimizi şehit ettiler.Savunmasız,silahsız,günahsız vatandaşlarımızın üstüne kurşun yağdırdılar.Televizyon kanallarımızı,iletişim merkezlerimizi bastılar.Ne kadar kahpece girişim varsa hepsini yaptılar.Ama Hainlerin silahından çıkan her kurşuna vatan evlatları gögsünü siper etti.Milletimizin her ferdi kadını,erkeği,7 den 77 ye tankların önüne engel oldular. O kanlı gecenin karanlığını milletimizin azim ve kararlığı aydınlığa çevirdi elhamdülillah. Günün Kahramanları Topyekün Türk Milletidir! Diyorduya Akif “ Bedrin aslanları ancak bu kadar şanlı idi” Evet! Bedrin aslanları kadar şanlı milletimiz bu darbe girişimine dur dedi! 251 şehidimiz, milletimizin gönlüne taht kurdu, Binlerce gazimiz önümüze ışık oldu ve gelecek nesillere bir destan bıraktılar.Ve nitekim hesapları şaşmış,planları alt üst olmuştu. Sela sesleri  bomba  ve F-16 seslerini bastırmıştı; İmkan değil ,inanç ve iman kazanmıştı…80 darbesinden sonra “ Bizim Çocuklar Kazandı” diyenlerin gayr-ı meşru çocukları bu kez kaybetmişti. Kazanan Türk Milleti,Türk Devleti,Milli İrade olmuştu.Kıymetli hemşehrilerim;Bu hain kalkışma millet olarak bizlere bir çok konuda daha dikkatlı olmamız gerektiğini göstermiştir. Özellikle ;Gençlik bir milletin geleceğe dair en kıymetli hazinesidir. Biz gençlerimizi kimsenin ellerine bırakmadan,  kendi milli kültür ve değerlerimize göre yetiştirmeli, onların ülkü ve ideallerini Türk Milleti’nin tarihi sorumlulukları ile belirlemeliyiz.

Sahip çıkmalıyız!  Gençlerimizin  hiç kimsenin tahakkümü  altında kalmasına müsade etmeyerek, Türk Devleti’ni hedefleri doğrultusunda bölgesinde ve dünyada lider ülke Türkiye ülküsüyle yetiştirmek hepimizin asli vazifesidir. Milletimize olan güvenimiz tamdır! Bu vatanı karşılıksız sevenler bu ilkeli duruşlarından asla vazgeçmeyecektir. Hafızamızı zinde tutacağız,kardeşlik hukukumuzu güçlendireceğiz,emperyalist güçlere ve onların yerli uşaklarına fırsat vermeyeceğiz.Unutmayalım ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur! Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz’un yıldönümünde bizlere istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun kahraman silah arkadaşları ile 15 Temmuz şehitleri başta olmak üzere bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyor sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Şehitlerimizin aziz hatıralarıyla ve kanlarıyla mübarek kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde En büyük gücümüzün milletimizin birliği, beraberliği ve kardeşliği olduğunun bilinciyle hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyor; sözlerime müsadeleri ile kahraman 15 Temmuz gazimiz 3.Ordu Kurmay Başkanımız ve Garnizon Komutanımız Sayın Tümgeneral Davut Ala paşamızın şu veciz ifadeleri ve bir dörtlük ile  son vermek istiyorum.

‘’15 Temmuz gecesi bu necip millet bir ülkenin tarihinin korkaklar ile değil o ülke için canını düşünmeden ölür şehit kalırsam gazi şiarıyla hareket eden insanlarla yazılacağını ispatlamış ve tarihe unutlmayacak bir not düşmüştür.Tüm Dünya ya Dünyanın dünü ve yarınlarının tarihinin Türkiye’siz yazılamayacağını bir kez daha hatırlatmıştır.

İmzan varsa tarihinde dününde
Set oldunsa düşmanların önünde
Milleti kahreden acı gününde
Gözyaşı dökersen, bu vatan senin.

 

Ne Mutlu Türk’üm Diyene !

Programda son olarak konuşan Vali Mehmet Makas, Türk Milleti’nin Dünyaya nizam versin diye yaratıldığını ve her zaman haktan adaletten, hoşgörüden ve mazluma ev sahipliği yaptığının altını çizerek; “15 Temmuz niye oldu. Bunu sorgulamak lazım. Buna bakmak lazım. Batı her zaman Orta Doğu gibi bizim coğrafyamızda yer alan veya gelişmekte olan ülkelerde geçmişte bıraktıkları devşirmeleri ile beraber devleti yönetmeye çalışmış, yumuşak bir demokrasi ile beraber aslında onlara ileri karakolluk yapmış milletlerle dünyayı yönetiyor. Ama ben ismini bütün gönlümle haykıracağım burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, artık bu işe bir dur dedi. One Minute dedi. Dünya beşten büyüktür dedi. Aslında bütün sır, 15 Temmuz’a niye gittik. 15 Temmuz’u niye yaptılar. Probleminin çözümü bu iki cümlede yatıyor. One Minute ve Dünya beşten büyüktür cümlelerinde yatıyor. Rabbimizin bize yüklemiş olduğu ilahi kelimetullahı dünyanın dört bir tarafında yayacağız dediği için. Bu milletin evlatları liderinin etrafında kenetlendiği zaman, içine de tefrikayı almadığı müddetçe, yüreğimizde toplu vurduğu müddetçe hiçbir engel önümüzde bizim şiarımıza ve hedefimize yürümeye kesinlikle engel olamayacak. Bunu herkes bilsin” dedi.

Konuşmasını sürdüren Vali Makas, “Mefkûre sahibi gençlerimizin rüzgârını kalıcı bir ruha çeviren 15 Temmuz Destanı’nı çocuklarımıza, gençlerimize anlatacağız. Milletimizin emeğine, ürettiğine, iman ettiğine tahakküm kurmak isteyenlere karşı birlik ve beraberlik içinde kader birliği yaparak kutlu yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Başta; Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve özellikle 15 Temmuz’da Şahadet şerbeti içen 251 şehidimizi minnetle anıyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Kardeşliğin şehri Erzincan’da birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Allah bir daha 15 Temmuz gibi hain darbe girişimlerini yaşatmasın” dedi.

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi, alana kurulan dev ekranda izlendikten sonra Ayasofya Cami Ekibi ilahi dinletisi, Erzincan Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisi ile devam eden program Türkiye Aşkına konulu konferans ve kahramanlık türkülerinin seslendirilmesinin ardından saatlerin 00:13’ü gösterdiği sırada tüm camilerde salaların okunması ile sona erdi.

 

 

Diğer Haber

Resmi İlanların Sosyal Ağlarda Paylaşım Esasları Belirlendi

Basın İlan Kurumu, sosyal ağ hesaplarında resmi ilanları haberleştirerek paylaşan gazetelerin ek gösterge alabilmek için …