2 Milyon 560 Bin TL’lik Projede İmzalar Atıldı

Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Faruk Günay, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla yüzde 50’si hibe destekli olacak bedeli 2 Milyon 560 Bin TL olan projeyi imzaladıklarını duyurdu.

İmzalanan projeye ilişkin konuşan Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Faruk Günay açıklamasında; “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) yapmış olduğumuz projemizi bugün hayırlısı ile imzaladık. Erzincan çiftçimize hayırlı olsun. Projemiz bünyesinde 1 Adet kamyon 12 tonluk, 4 Adet 3 tonluk araç üstü tank, 10 Adet pikap, 11 Adet Araç üstü 1 tonluk tank, 3 Adet 5 tonluk süt soğutma tankı, 2 Tane 3 tonluk süt soğutma tankı, 2 Tane 2 tonluk süt soğutma tankı, Süt pompaları vs.

Projemiz bünyesinde Refahiye ve Tercan ilçelerinin süt toplama ve soğutma merkezlerinin kapasitesinin artırılması ve Erzincan merkezin kapasitesinin artırılmasıdır.
Toplam proje bedeli 2.560.000 TL olup yüzde ellisi hibedir. Durmak yok yola devam diyoruz, fakat çiftçimizin bu seneki sıkıntısını anlatmaya güç yetmez ancak bu sıkıntıyı yaşamak gerekir. Kısaca kesif yeme gelen 4 adet zam, ot, saman, silaj ve ilaç fiyatlarının geçen seneye göre yarı yarıya artmış olması Adeta çiftçimizi perişan etmiştir. Süt fiyatının hala belirlenmemiş olması, karkas et fiyatlarının yerlerde sürünmesi çiftçimizi mağdur etmiştir. Ardı ardına kapanan ve küçülen işletmeler bunun en güzel örneğidir.

Daha fazla yazıp kimsenin kafasını şişirmeden, buradan Sayın Cumhurbaşkanıma seslenmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanım lütfen duyun sesimizi yoksa tarım ve hayvancılık küçülerek bitmek üzere Kovid 19 yüzünden herkes evinde otururken çiftçimiz üretmeye devam etti. Biran önce et ve süt fiyatlarını gereken fiyatlara çıkarın, Çiftçinin banka borçlarına faizsiz çözümler getirmezseniz 2023 yılına bu çiftçinin yarısından çoğunu kaybetmiş oluruz. Lütfen sesimizi duyunuz” dedi.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …