21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Etkinliği

Milli İrade Özel Eğitim Uygulama Okulunda, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü münasebetiyle okul bahçesinde boyama etkinliği ve okul aile buluşması yapıldı.

Etkinliğe katılan İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün etkinlikle alakalı olarak; “21 Mart, Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak Birleşik Milletler tarafından resmileştirilmiş özel bir gündür. 21 Mart Down Sendromlular günü genetik farklılığın daha çok tanınması ve down sendromu kimselerin çok daha özel olduklarını gösteren önemli bir farkındalıktır. Bu özel günde ilimizde yapılan çeşitli etkinlikler ve faaliyetlerle Down Sendromlu bireyler konusunda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Down Sendromu Farkındalık Gününün 21 Mart olmasında ki anlamlı sebep ise 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olmasıdır. Bu durum takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılmaktadır. Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye´de ise rakamların kesin olmaması nedeniyle 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin edilmektedir. Down Sendromlu bireylerin potansiyellerini tam olarak geliştirebilmeleri için ailelerine, arkadaşlarına ve toplum duyarlılığına ihtiyaçları vardır. Bu sebeple ilimizde özel eğitim okullarımızda, 21 Mart günü okullarımız ve çevresinde farkındalık oluşturmak adına etkinlikler yapılmaktadır” dedi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …