20 Mayıs Pazartesi , 2024

4. Kuşak Olan Mesleği Devam Ettiriyor

Erzincan’da bıçak bileme ustası ailenin dördüncü kuşak temsilcisi 22 yaşındaki Mert Serdar Keneş, bileme taşından çıkan kıvılcımlar arasında üretim yapmaya devam ediyor.

Ailesinin 4 kuşaktır bıçakçılık yaptığını dile getiren Keneş, kurban bayramı yaklaştıkça kendi işlerinin de hızlanmaya başladığını dile getirdi. 24 metrekarelik dükkanda 100 yıla yakındır bıçak bileme ve satışı yapıyor.

Eski Sanayi Çarşısı’nda faaliyet gösteren Mert Serdar Keneş, gazetemize yaptığı açıklamada, vatandaşların getirdiği bıçak, satır ve zırh gibi kurbanda kullanılan aletleri tamir edip, keskinleştiriyoruz dedi.Erzincan’da deden toruna 4 kuşak bıçakçılık yaptığını belirten Keneş, konuşmasının devamında: ‘ bıçakçılık bizim baba mesleğimiz. Kendimizde bıçaklar üretip satıyoruz. Bugünlerde bayram dolayısıyla yavaştan yoğunluk başlıyor. Vatandaşlarımızın bıçaklarını son güne bırakmadan erkenden getirip tamir yaptırmasını ve keskinleştirmesini  öneriyoruz. Bayrama az zaman kaldığında hem yoğunluk yaşanıyor hem de bıçaklar istedikleri gibi olmuyor. Bıçak bileme ücret tarifesi ise 10 tl ile 20 tl arasında değişiyor’ diye konuştu.

Kurban Bayramına sayılı günler kala işleri artan bıçakçılar, bileme taşından çıkan kıvılcımlar arasında mesai yapıyor. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Erzincan’da bulunan bıçakçılar da mesai de başladı. Bayramın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar körelen bıçaklarını biletmek için bıçak ustalarının yolunu tutuyor.

 

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …