20 Ağustos Cumartesi , 2022

45 Yıldır Kitaplara Hayat Veriyor

Erzincan’da 45 yıldır aralıksız olarak ciltçilik mesleğini sürdüren Orhan Ersu, yarım asra yakın yıpranmış ve aşınmış Kuran-ı Kerimleri onararak ciltleme yapıyor.

Yıllar önce gözde meslekler arasında biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş ciltçilik mesleğini Erzincan’da 45 yıldır aralıksız sürdüren Orhan Ersu, artık yetişecek eleman da bulamıyoruz zamanla bu meslek de yok olmaya yüz tutacak diye konuştu.

Erzincan’da İnönü Mahallesi Merkez Çarşısında 10 metrekarelik bodrum katta bulunan atölyesinde 45 yıldır  ciltçilik mesleğini ayakta tutmaya  çalışan Orhan Ersu, Ramazan ayı münasebetiyle işlerinde yoğunluk yaşadığını da dile getirdi.

Ramazan ayında manevi duyguların yoğun yaşandığı ve 100 yıllık Kuran-ı Kerimleri yeniden okunabilir hale getirmeye çalışan  cilt ustası Orhan Ersu, gelişen teknolojiye karşın unutulmuş mesleğini de  yaşatmaya çalışıyor.

1923 basım tarihli, yıpranmış ve aşınmış Kuran-ı Kerim’ini yeniden eski haline kavuşturmak için ciltçiye getiren Kenan Çeribaşı,  manevi öneme sahip kitabı güvenerek emanet ettiğini belirten Çeribaşı, “1923 basımlı bir Kuran-ı Kerim getirdim. Orhan abi insanların manevi kıymetlerini aslında tedavi ediyor. Çok kıymetli bir meslek ile uğraşıyor. Yaklaşık 45 yıldır da bu mahalle de bu şekilde hizmet veriyor. Güven de çok önemli, biz güveniyoruz bizim için kıymetli olan kitapları emanet edebiliyoruz. Çünkü bizim için gerçekten manevi değeri çok yüksek olan bir şey. Onun için emin ellere bırakmayı tercih ediyoruz” diye konuştu.

Ciltçilik mesleğini yarım asra yakındır sürdüren Orhan Ersu ise konuşmasında, “Gelen eski Kuran-ı Kerimler üzerine ciltleme yapıyorum. Tarihi eser Kur’anlar geliyor bazen. Şuan da Ramazan ayındayız ve işlerimiz sıkılaştı. Eskimiş Kur’anları getiriyorlar, yeniden tazeleyip vatandaşa teslim ediyoruz. Bu ayda manevi duygularda kabarıyor doğal olarak. Vatandaş Kur’an’ını getirip bazen başında bekliyor iş bitene kadar. Yıpranmış, mesela çocuklar yırtmış Kur’an’ı biz tazeliyoruz onları. Olmayanları fotokopi çekiyoruz veya eski Kur’anlardan yeni yaptıklarımıza takviye yapıyoruz” şeklinde konuştu

 

 

Diğer Haber

Çorlu Ticaret Borsası’ndan üyelerine çağrı

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr’de yer alan bilgiye göre,Çorlu Ticaret Borsası, organ seçimlerine ilişkin …