“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”

Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”  dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

Her yıl dünyada yaklaşık olarak 6 milyon insanın tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına bağlı olarak öldüğünü ve bu ölümlerin 600 bininin sigara dumanından pasif içiciliğe bağlı olduğun dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Erzincan İl Başkanı Ayhan Doğan, yaptığı açıklamada; “Bu konuda yeterli önlem alınmadığı takdirde 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir” dedi.

Sigara bağımlılığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Doğan, “Bilindiği üzere tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de tütün ürünleri  tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın (pasif içicilik) yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi, küresel tütün salgını ve tütün ürünlerinin zararlarının önüne geçmek amacıyla her yıl  9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır. Koronavirüs sürecinde sağlığımızın önemini daha iyi idrak ettiğimizi düşünüyorum. Bu yüzden hem kendi sağlığımız hemde geleceğimiz için sigarayı bırakalım. Bu hastalığı bertaraf etmek için öncelikle kararlı bir duruş sergileyerek tütün ve tütün ürünlerinden uzak durmalıyız. Sigarayı bırakmaya karar vermek  en önemli ilk adımdır. Sevdiklerimiz için, sevenlerimiz için, bu gün ve yarınlarımız için, bu adımı atmanın bugün tam zamanı. Bu güne yeni bir başlangıç için, sigara bağımlılığının bir hastalık olduğunu  kabul edip tedavi için vatandaşlarımızın en yakın bir “Sigara Bırakma Polikliniğine” başvurmaları gerekmektedir. Böylece destek almak isteyen kişilerin, bağımlılık düzeylerine göre sigara bırakma planı yapmalarına destek olunmaktadır. Sizlerin, ailenizin, sevdiklerinizin ve gelecek nesillerin sağlığının korunması için sigara bağımlılığı hastalığından kurtulun. Sigara içmeyin ve ailenizin ve çocuklarınızın sağlığı için onların sigara dumanından uzak tutun. Unutmayınız ki; kapalı alanda içilen sigara dumanı havalandırma ile etrafa yaydığı zararlı artıklardan ortamı asla arındırmaz.  Gelin dumansız yarınları, sağlıklı gelecekleri birlikte kuralım” dedi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …