13 Nisan Cumartesi , 2024

AFAD Konusunda Eğitimler Devam Ediyor

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Afet Yönetimi öğrencilerine yönelik, AFAD Acil Mobil Uygulaması, Afad Gönüllülük Sistemi ve Kurumunun  çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Yaşanacak bir afet öncesinde vatandaşların, afet anında ve sonrasında ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan uygulama ve çalışmalar hakkında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Afet Yönetimi öğrencilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, AFAD acil mobil uygulaması, AFAD gönüllülük sistemi ve kurum çalışmaları hakkında öğrencilere bilgiler verildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen AFAD acil mobil uygulaması, afet durumlarında daha fazla can kurtarmak için geliştirilmiş bir uygulama.  Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığınca, vatandaşların afet ve deprem anında yardım ekiplerine cep telefonu üzerinden ulaşmasını sağlayan “AFAD Acil” adlı mobil uygula ile hayat kurtarmak daha kolay oluyor. Afet ve acil durumlarda telefonla yardım ekiplerine ulaşmayı sağlayan ve en yakın toplanma alanlarını gösteren uygulamada, afet eğitim videoları da yer alıyor. Uygulamanın kullanılabilmesi için AFAD Acil uygulamasının telefona indirilmesinin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin girilmesi ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının girilmesi ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor.

AFAD Acil uygulamasında, afet anında açıldığında kişiye en yakın toplanma alanı gösteriliyor ve afetzedenin buraya ulaşabilmesi için yol tarifi yapılıyor. Toplanma alanına gidemeyecek durumda olanlar ise gerektiğinde internet üzerinden acil çağrı başlatabiliyor. Çağrı başlatıldığında 112 acil çağrı merkezine bağlanılıyor, bundan sonra afetzedenin durumunu kısaca anlatan butonlar kullanılabiliyor. Kişi konuşabilecek durumda değil ise uygulamadaki acil durum cümleleri kullanılarak mesaj yoluyla yardım alınabiliyor.

Diğer Haber

Bekir Aksun; “ İslam aleminin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Ramazan Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. İslam âleminin ve …