“Ahmet Haluk Dursun 2. Tarih Bilgi Yarışması” Düzenlendi

2023 Yılı Ahmet Haluk Dursun 2. Liseler Arası Tarih Bilgi Yarışması Gerçekleştirildi.

Erzincan  İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmî/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerde milli bir tarih, kültür ve medeniyet bilinci oluşturmak amacıyla “Ahmet Haluk Dursun 2. Tarih Bilgi Yarışması” düzenlendi.

Öğrencilere kültür  ve medeniyete ait önemli şahsiyetleri ve eserleri tanıtmak, tarihe mal olmuş şahsiyet ve olayların günümüze yansımalarını değerlendirmek, öğrencilerin ileriye dönük akademik çalışmaları için ön bir çalışma imkânı sağlamak amacıyla planlanan ve bu 2022 yılı itibariyle ilk defa düzenlenen ve 2023 yılında da yarışmanın 2.si düzenlenen “Ahmet Haluk Dursun 2. Tarih Bilgi Yarışması” Erzincan 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Konferans Salonunda gerçekleşti.

Erzincan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ferhat Albayrak, Şube Müdürleri Murat Karakurt ve Hasan Güneş yarışmaya başvuru yapan 16 ortaöğretim kurumunun okul yöneticileri danışman öğretmenler, okulların  tarih dersi öğretmenleri ve öğrencilerinin katılım sağladığı yarışma 3 oturum halinde gerçekleştirildi.

Yaklaşık 3 saat süren yarışmada son altıya Erzincan Lisesi, Erzincan Sosyal Bilimler Lisesi, Mustafa Doğan Anadolu Lisesi, Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi, TOBB Binali Yıldırım Anadolu İmam Hatip Lisesi, 15 Temmuz Anadolu İmam Hatip Lisesi ilk üç dereceye girmek için kıyasıya yarıştı. Yarışma sonunda;

Erzincan Lisesi

Mustafa Doğan Anadolu Lisesi

Sosyal Bilimler Lisesi

Yarışmanın sonunda dereceye giren okullara  ödüllerini İl Millî Eğitim Şube Müdürlerinden Hasan Güneş’in elinden aldılar. Kaybedeni olmayan yarışma, öğretmen ve öğrenciler toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Yarışmanın hazırlanmasında rehberlikleriyle AR-GE birimine yol gösteren İl Millî Eğitim Müdürü  Murat Demir’e, yarışmanın başından sonuna kadar planlanmasında emek sarf eden Şube Müdürlerinden Turgut Çakmak, Murat Karakurt ve Hasan Güneş’e, yarışmanın fikri boyutundan sponsorluğuna kadar destek sağlayan Erzincan MTAL’in Tarih Öğretmeni Yakup Kutsal ve Refahiye Belediye Başkanı Çakmak Paçacı’ya, eğitim sendikalarından Eğitim Bir-Sen İl Başkanı Nebi Gül ile Halk Eğitim Merkezi Müdürü Temel Çiçek’e, yarışmanın çağrıya çıkışıyla yaklaşık iki aydır öğrencilerini yarışmaya hazırlayan danışman öğretmenlerine, uzun yıllar hatırlanacak kıyasıya bir yarış veren geleceğimizin teminatı sevgili öğrencilere, yarışmaya katılım sağlayan okul yöneticilerine ve yarışmanın planlama boyutundan sonlandırılmasına kadar süreci yürüten İl MEM AR-GE ekibine teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz denildi.

 

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …