Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Anlatılıyor

Diyanet İşleri Başkanlığınca Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ile Marmara bölgelerinde bulunan illerde görev yapan sözleşmeli (4/B) imam hatip ve sözleşmeli (4/B) müezzin kayyım unvanındaki personele yönelik düzenlenen “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Seminerleri” başladı.  Erzincan’da seminerlerin açılışı il müftüsü Burhan Çakır’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta bir değerlendirme konuşması yapan İl Müftüsü Burhan Çakır, seminerlerin hayırlı sonuçlar getirmesi dilek ve duasında bulunarak katılımcı tüm kursiyerlere başarılar diledi.

Erzincan İl Müftülüğünden seminerlere ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada; “Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu ile Marmara bölgelerinde bulunan illerde görev yapan sözleşmeli (4/B) imam hatip ve sözleşmeli (4/B) müezzin kayyım unvanındaki personele yönelik “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Seminerleri” yapılacağı önceden belirlenmiş olmasına rağmen, yaşanan COVİD 19 salgını sebebiyle alınan önlemlerden dolayı seminerler yapılamamıştı. Yaşanılan sürecin hassasiyeti ve kamu kurumlarında sürece yönelik uygulanan tedbirler sebebiyle seminerlerin online (çevrimiçi) olarak yapılmasının uygun olduğu görüldüğünden online seminer programı hazırlanarak müftülüklere gönderilmiştir. Söz konusu seminerlerin sosyal medya uygulamaları üzerinden online olarak gönderilen sunumla 50’şer kişilik online gruplar oluşturularak konu hakkında etkili ve yetkili öğreticiler ve eğitimciler tarafından 18 Aralık 2020 tarihine kadar verilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda ilimizde de Sözleşmeli (4-B) Din Görevlilerine Yönelik Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Online Seminer Programı başlatılmıştır.

“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddettin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Diyanet İşleri Başkanlığının Sorumluluk Alanı ve İcraatları, Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Diyanet İşleri Başkanlığının Görüş ve Yaklaşımları, Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddete İlişkin Genel Bilgiler, Çocuğa Yönelik Şiddet ve İstismar, Kadına Yönelik Şiddeti/Aile İçi Şiddeti Önlemeye Yönelik Kanunlar, Aile İçi Şiddet Mağdurlarını Yönlendirme” gibi konu başlıklarıyla il merkezinde sosyal mesafe ve maske kurallarına uygun olarak yüz yüze gerçekleştirildi. İlçelerde ise online usulde, İl Vaizi Servet Tiryaki tarafından hafta boyunca yürütülecektir” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haber

Şehit Gündüz’ün Ailesi ve Mezarı Ziyaret Edildi

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 15 Temmuz’da FETÖ/ PDY terör örgütünün darbe teşebbüsü sırasında hayatını kaybeden …