19 Haziran Çarşamba , 2024

Aksun, Üzerinden 82 yıl geçmiş olmasına rağmen acıları halen taze

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 1939 Erzincan Depremi dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Başkan Aksun mesajında şu ifadelere yer verdi; “Deprem, insanoğlunun en çok etkilendiği doğal afetlerin başında gelmektedir. Yıkıcı etkisi oldukça büyük olan depremler gerek doğada gerekse insanoğlunun hayatında büyük tahribatlara yol açmaktadır. Bu doğal afet, birtakım sosyolojik ve psikolojik problemleri beraberinde getirmiş ve sarılması zor yaralar açmıştır. 27 Aralık 1939 Erzincan depremi ise tarih boyunca Anadolu coğrafyasında yaşanmış en büyük depremler arasında yer almaktadır.

Erzincan 27 Aralık 1939 tarihinde büyük bir depreme maruz kalmıştır. Merkez üssü Erzincan olan depremin şiddeti 7,9 civarında ölçülmüştür. Bu özelliği ile Anadolu’da 19. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemde meydana gelen depremler arasında en büyük deprem olarak nitelendirilmektedir. Kayıt altına alınan diğer depremlerin zayiatları ile kıyaslandığında ülkemizde en çok hasar bırakan deprem olmuştur. Bu depremde resmi rakamlara göre; 32.968 insan hayatını kaybetmiş, 116.720 bina yıkılmıştır. Bunun yanında binlerce hayvan telef olmuştur. Dünya tarihinde depremlerde ölen insanların miktarı sıralamasında Erzincan Depremi 27. Sırada, 20. yüzyılın depremleri düşünüldüğünde ise 8. sırada yer almaktadır.Üzerinden 82 yıl geçmiş olmasına rağmen, acıların hala taze olduğu ve yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızın asla unutulmadığı bir vakıadır. Yaşanan bu acı olayın meydana geldiği ilk andan itibaren devletimiz ve milletimiz, büyük bir yardımlaşma ve dayanışma içerisine girerek, yaraları sarmıştır. Depremlerde can ve mal kaybının en az olması veya hiç olmamasını sağlamanın yolu, depreme dayanaklı binaların inşa edilmesidir. Çünkü  “Deprem öldürmez, binalar öldürür.” Bu gerçeği aklımızdan hiçbir zaman çıkarmamalıyız. Bu çerçevede, gelecek nesillerimize önce deprem bilincini sonra da daha dayanıklı bir yapılaşma bırakmak ve hem kamu, hem de özel sektör olarak yapılacak tüm yapıların temelden çatısına kadar kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü standartlara uygun olarak yapılmasını sağlamak öncelikli görevimizdir.Bu duygu ve düşünceler içerisinde, ilimizde, ülkemizde veya dünyanın hiçbir yerinde bu tür acıların bir daha yaşanmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Depremde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Tüm Erzincanlı hemşerilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

 

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …