16 Haziran Pazar , 2024

Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısı Erzincan’da Gerçekleştirildi

EBYÜ Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem toplantısına  YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, 12 üniversitenin rektörleri ve davetliler  katıldı.

Düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent , açılış konuşmasında : ‘ Anadolu Üniversiteler Birliğinin amacı Üniversitelerin bilgi ve deneyimlerini birbirleri ile paylaşarak, daha iyi yönetim ve eğitim sistemleri oluşturulması, ortak alt yapı kurulumu ve kullanımı, ayrıca sorunlara ortak çözümler üretilmesidir.Genç bir Üniversite olan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi “ Anadolu da Bir Dünya Üniversitesi” olma öz ülküsüyle çıktığı bu yolda bir çok alanda diğer bir çok Üniversitemiz gibi başarılara imza atmaktadır. Komşu Üniversiteler olarak oluşturulan bu platformda üyelerimizin deneyim ve paylaşımları ile birlikte Üniversitemizin daha da büyüyüp gelişeceği ve bizlere çok katkısı olacağı inancındayım.Bu amaçla bugüne kadar Sivas, Kayseri, Tokat ve Yozgat’ta Erasmus, uzaktan eğitim, Uluslararası öğrenci ofisi ve kariyer merkezleri gibi konularda toplantılar yapıldı. Bugün de Erzincan’ımızda bir yenisi yapılacak.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı bu toplantıda da ARGE ve Araştırma Merkezleri ana konuları hakkında paneller oluşturuldu. Bilge ve tecrübeler paylaşılacak. Toplantımızın Üniversitelerimiz ve Öğrencilerimiz adına verimli olmasını temenni ediyor. Toplantıya aramıza katılarak toplantımızı ve bizleri onurlandıran YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar  hocamıza Sayın Valimize, Üniversitelerimizin değerli Rektörlerine, kıymetli hocalarımıza ve sevgili Öğrencilerimize teşekkür ediyor ‘ dedi.

Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem toplantısında konuşan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul. Konuşmasında şunlara yer verdi:  üniversitelerimizin çeşitli altyapılar mevcut iyi gelişmiş üniversitelerimiz var buralarda gelişmekte olan üniversitelerimiz var.  Bu alt yapıların ortak kullanımı daha efektif daha verimli kullanımını amaçlarımızdan birisi de  benzer altyapıların değil o üniversitelerin  birbirine yakın olması sebebiyle bu altyapıları tamamlayıcı altyapıları kurması  temel hedeflerimizden birisidir. Bugün de Erzincan’da bu konuda yetkili birim amirlerine rektör yardımcılarımız çalışmalarını yapacaklardı. Dijital materyallerin kullanılabileceği özellikle kişisel iletişim araçlarından cep telefonların kullanabileceğini eğitim metotlarının veya materyallerinin geliştirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Yine bugünkü çalışmalardan bir tanesi de bu alanda olacaktır. Yani yükseköğretimde iki eğitimizin nitelikli çalışmalarını arttırmak için  neler yapmamız lazım. Gençlerimizi bu hızla gelişen teknolojide sektöre çalışma hayatına daha iyi nasıl hazırlayabiliriz gibi konularda çalışmalar yapılacaktır. Üniversitelerimiz bazı alanlarda oldukça iyi yollar  katetmiş. Temel amaçlarımızdan birisi de bu iyi olduğu alanlarda bilgi ve tecrübelerini bizimle  paylaşmaları. Arkadaşlarımız  bu bilgi ve tecrübelerden faydalanarak kendi stratejilerini oluşturmaya çalışıyorlar. Erciyes üniversitesindeki arkadaşlarımız da her konuda yardımcı oldular deneyimlerini paylaştılar bizimle .Gaziosmanpaşa  üniversitesi Tokat orada da yabancı uyruklu öğrencilerin son birkaç yıl içerisinde sayısında çok büyük bir artış olmuştur. Bu şekilde Anadolu Üniversitesi  elde edilen bilginin paylaşımı yönetimsel anlamda da bunların alta indirilecek şekilde çalışmasını sağlayacak  bir durum gelmiştir’ diye konuştu.

Toplantıda daha sonra konuşan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Anadolu Üniversiteler Birliği gibi üniversitelerimizin kendi aralarında bölgesel örgütlenmelerle belli amaçlara yönelik faaliyetleri göstermelerini biz aslında çok faydalı olduğuna inanıyoruz. Üniversitelerimiz  farklı alanlarda uzmanlaşmış durumda. Kaynakları oldukça zengin.  Bu konuda alt yapıları var, araştırma laboratuvarları ve bunların ortak kullanımı, bu kapsamda öğretim elemanlarının tecrübelerinin paylaşılması bu anlamda gerçekten önemli. Bizlerde bu durumu çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantı daha sonra katılımcı üniversite rektörlerinin toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

 

Diğer Haber

Erzincan Hayvan Pazarında Denetimler Sürüyor

Kurban Bayramına sayılı günler kala Erzincan Hayvan Pazarında hareketlilik sürüyor. Pazarda arife günü hareketliliğin daha …