12 Ağustos Cuma , 2022

Anlatılanlarla Sahada Yapılanlar Birbirini Tutmuyor

 

Erzincan’da çiftçiler toplulaştırmada yapılan eksiklerden dolayı isyan etti.Bölge çiftçisinin toplulaştırmanın söylendiği gibi yapılmadığını dile getirerek toplulaştırmayla tepki gösterdi.

Konu hakkında  konuşan Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik, “İlimize bağlı Mollaköy Beldesinin Mahmutlu Mahallesindeyiz. Bakanlar Kurulu kararı ile bir toplulaştırma çalışmasına pilot yer olarak burada başlandı ama maalesef gördük ki bize anlatılanlarla sahada yapılanlar birbirini tutmuyor dedi.

 

Balıbeyi köyünde çiftçilik ile uğraşan Turan Tonk, a toplulaştırma çalışmalarında söylenenlerle yapılanlar birbirini tutmadığı için duruma isyan ederek sözlerinde şunlara yer verdi “Balıbey’de yapılan toplulaştırmada ilk başlandığında burada dolgu alanlarının yapılaması, arıkların yapılması, beton kanallarının yeniden yapılması diye bize söz verildi. Maalesef bu aşamada bir hafta önce köye geldiklerinde, dolgu alanların yapıldığı yerleri gösterdiğimizde, ‘Biz buralara dolgu yapamayız. Vatandaş kendi imkânlarıyla burayı dolduracak’ dediler ama şimdi ben de dedim ki vatandaş hangi imkânı ile burayı doldursun? Arazilerde kot farkları var. Bunları vatandaşın düzeltme imkânı yok. Sadece aralarda ki sınırları birbirlerine katıyorlar sonra tamam biz toplulaştırmayı yaptık hepsi bitti diyorlar. Burada yan yana gelen tarlalarda kot farkı var. Buralarda hafif greyderle üzerinin tesviye edilmesi, dolan arıkların arazi sınırlarının devlet tarafından çekilmesini ben istiyorum. Bir kepçenin saati olmuş 450-500 lira. Bir greyderin saati olmuş bin 200 lira. Vatandaş hangi parayla bunları yapsın? Toplulaştırmada vatandaşlara verilen yerlerin kot farklarının çok düşük olduğu ve şuan da buralarda sulak alan olduğu için vatandaş da burayı nasıl ekip nasıl biçeceğini kara kara düşünüyor. Bu sulak alanda da vatandaş ne ekip ne biçecek onu da vatandaşa sormak lazım” dedi.

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik ise konuşmasında toplulaştırma yerine kareleştirme yapıldığını söyleyerek, “İlimize bağlı Mollaköy Beldesinin Mahmutlu Mahallesindeyiz. Bakanlar Kurulu kararı ile bir toplulaştırma çalışmasına pilot yer olarak burada başlandı ama maalesef gördük ki bize anlatılanlarla sahada yapılanlar birbirini tutmuyor. Bize bütün arazilerin bir arada olacağını, bütün arazilerin toplulaştırılacağı ve kot farkının, tesviye işlemlerinin yapılacağını, drenaj çalışmalarının yapılacağını, yolların kumlanıp güzel bir şekilde çiftçimizin hizmetine sunulacağını, sulama kanallarının yeniden yapılacağını söylediler. Geldik gördük ki maalesef bu söylenenlerle yapılanlar birbirini tutmuyor. Söylenenlerle ilgili herhangi bir çalışma yok. Biz gördük çiftçimizin tarlasında 50 santimetrelik bir çukur yer verilmiş, içinde sular var ama burayı toprakla dolduracaklar mı? Hayır. ‘Siz sürün, bu topraklar kendiliğinden kabarır ve bu kot farkı da gider’ diyorlar. Böyle bir şey olmaz. Bunların tesviye işlemlerinin yapılması lazım, dolgu işlemlerinin yapılması lazım. Toplulaştırma bütün arazilerin bir araya gelmesiyle olur. Sulama sistemleriyle olur ama maalesef burada yapılan toplulaştırma sadece bir kareleştirmedir. Toplulaştırma değildir. Arazilerimizin hiç biri bir araya gelmiyor. Sadece şekil üzerinde bir toplulaştırma yapılıyor. Biz Ziraat Odası Başkanlığı olarak yapılan bu toplulaştırma çalışmasına kesinlikle itiraz ediyoruz. Eğer ki düzgün bir şekilde, bize anlatılan bir şekilde toplulaştırma yapılırsa biz bu toplulaştırmanın yanındayız. Toplulaştırmaya karşı değiliz. Çiftçimizin kurtuluşu toplulaştırmayla olur ama böyle kareleştirmeyle toplulaştırma olmaz.”

 

Diğer Haber

“Genel Asayiş Uygulaması”Gerçekleştirildi

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğünce genel asayiş uygulaması yapıldı. Genel asayiş ve kamu düzeninin devamının sağlanması …