15 Temmuz Pazartesi , 2024

Araçlarda Kışlık Lastik Değişimi Başladı

Erzincan’da havaların soğumasıyla birlikte araçlarda lastik değişimi başladı. Erzincan eski sanayi sitesinde yaklaşık 20 yıldır esnaflık yapan Murat Keleş, kışın yüzünü göstermeye başlamasıyla lastik satışlarında ve değişimlerinde yoğunluğun başladığını belirtti.

Kış lastiğinin önemine değinen Murat Keleş açıklamasında; “Kışın sert geçtiği Erzincan’da kış lastikleri çok büyük önem arz ediyor. Havaların soğumasıyla dağlarımız karla kaplandı. Sorumluluk sahibi sürücülerimiz hem kendileri hemde aileleri hemde trafikte ki güvenlik açısından lastiklerini değişime başladılar. Nasıl yazın yazlık kışın kışlık ayakkabının bizler ve sağlığımız açısından önemi büyükse araçlarında ayakkabıları lastiklerdir. Bu yüzden imtina ile uyarıyoruz. Lütfen kar yağdığında değil şimdiden lastiklerimizi değiştirelim.

Fiyatlarımıza gelince lastikler ebat ve markalarına göre binek araçlar 375-750 TL arası değişiyor. Kamyon lastikleri ebatlarına göre 3 bin-3 bin 200 TL arasında değişiyor.  Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2021’e kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 776 TL ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2021 itibarıyla güncellenecek.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil, ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor. Söz konusu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Lastik alırken tarihine mutlaka bakılmalı. Lastiğin ortalama ömrü 40 bin kilometre. Bekletilmiş, ömrü dolmuş lastikler özelliğini kaybediyor. Trafik kazalarındaki araç kusurlarının yarısından fazlası lastiklerden kaynaklanıyor” dedi.

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …