15 Temmuz Pazartesi , 2024

Araştırma Hastanesi’ne Ek 400 Destek Personeli Talebi

Haber: Eren VARLI
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Orhan Çimen, 2019 yılında verilen hizmetlerin değerlendirmesini yaptı. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimlik binasında gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Orhan Çimen başkanlığında Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Koşan, şehirde görev yapan basın mensupları ve hastane yönetiminin katılımıyla gerçekleştirildi.
Sabah saatlerinde yapılan toplantıda konuşan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Orhan Çimen, 2019 yılında verilen hizmetleri açıklarken yeni yapılan ek binanın kısmi hizmet açılışının 15 Ocak 2020 itibariyle yapmayı hedeflediklerini söyledi.
Başhekim Dr. Çimen sunum eşliğinde yaptığı açıklamasında 2018-2019 yılı Aralık aylarına oranla yatan hasta sayısının 32 bin 233, poliklinik hasta sayısının 895 bin 165, acil başvuru sayısının 338 bin 795 olmak üzere toplam hasta sayısının 1 Milyon 233 Bin 95 olduğunu belirtti.
Çalışan personel sayılarına ilişkin olarak da bilgi veren Başhekim Dr. Çimen, mevcut doktor sayısının 222, Eczacı sayısının 9, Hemşire sayısının 304, Ebe sayısının ise 60 olduğunu açıkladı. Çimen; “Hastanemizde yine son bir yıl içerisinde 28’i atan kalpte olmak üzere toplam 79 koroner By-pass, 2 bin 341 Koroner Angiografi yapılırken, 22 bin 574 ameliyat gerçekleştirildi. Hastanemizde 820 normal doğum gerçekleşirken 964’de sezaryen doğum gerçekleşti.
Hastanemizde vatandaşlarımıza verilen bu hizmetlerin yanında yeni düzenlemeler ve girişimlerde oldu. Bunlar Sağlık Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile işitme engelli bireylere daha iyi hizmet verebilmek için sağlık çalışanlarına yönelik İşaret Dili Eğitimi yapıldı. Depo olarak kullanılan 9 nolu ameliyathane salonunda düzenleme yapılarak halkımızın hizmetine açıldı. Merkezi kan alma ünitesi açıldı. Erişkin acil bekleme salonunda çalışanlarımız, hasta ve hasta yakınlarımızı soğuktan korumak için ısıtma sistemleri güncellendi. Diyabet okulu eğitimlerine başlanıldı ve organ bağışı sağlandı. Yataklı servisler girişi yeniden düzenlenerek duvarlar ve asansörlerde ahşap kaplama yapıldı. Yeni doğan ünitemizdeki küvözlerimize örtü çalışması yapıldı. Temizlik ekipmanları üzerinde çalışma yapılarak modern fankoil araçları alındı.
Bekleme alanları yenilendi. Merkezi bandrol sistemine geçildi. Geçici görev ile tıbbi onkoloji uzmanı hizmet vermeye başladı. Işıkpınar Yerleşkesinde sorumlu hekim, diyetisyen, fizyoterapist, hemşire, psikolog ve halkla ilişkiler koordinatörü eşliğinde Obezite Merkezi açıldı. Hastalar toplamda bin 250 kg verdi. 10 yataklı palyatif bakım birimimizin yatak kapasitesine 10 yatak eklenerek toplam 20 yatak kapasiteye çıkarıldı. Asfiksiye bağlı ölümleri ve sekellerin önlenmesi amacı ile Yeni Doğan Canlandırma Programı (NRP) gerçekleştirildi. Çalışan ve hasta güvenliğini artırmak için servis kapıları yeniden düzenlendi. Laktasyon ve Relaktasyon Polikliniği hizmete açıldı.
Çocuk Hastalıkları Poliklinik koridorunda oyun alanları yapıldı. Hastane otopark düzenleme çalışmaları başladı. GETAT Uygulama Merkezi (Geleneksel ve Alternatif tıp ) için çalışmalara başlandı. Aralık ayında akapunktur,mezoterapi, ozonterapi, hipnozterapi ,kupa ve hacamat tedavisi ile hiruduterapi olmak üzere 6 branşta hizmet verilmeye başlandı. Hastanemize Yenidoğan Yoğun Bakım Uzman Doktoru atanıp hasta kabulüne başladı. Hastanemize Uluslararası Sağlık Turizmi Yetkisi verildi. Hizmet aksatmayacak şekilde son 1,5 aydır hasta odalarımızın boya işlemi hızla devam etmektedir. Her iki binamızı bir birine bağlayan tüp geçit tamamlandı” dedi.
Yeni Ek Bina 15 Ocak 2020 Yılı İtibariyle Kullanılacak
Yeni ek binanın resmi açılışının Mart-Nisan ayı gibi yapılmasını beklediklerini ancak zaruri olarak binanın kullanımına 15 Ocak 2020 yılı itibariyle başlamayı planladıklarını belirten Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Orhan Çimen, ek binayla birlikte artacak hizmet standartlarından bahsetti.
Ek Binayla 87 Poliklinik Sayısına Ek Olarak 52 Poliklinik
Başhekim Dr. Çimen, “38 yatak Göğüs Hastalıkları Servisi, 24 yataklı Enfeksiyon Hastalıkları Servisi, 38 yataklı Dahiliye Servisine 24 yatak eklenerek 62 yataklı Dahiliye Servisi, 38 yataklı Genel Cerrahi Servisi, 24 yataklı Üroloji Servisi, 38 yataklı Çocuk Hastalıkları Servisi, 24 yataklı Kadın Doğum Servisi yatak sayıları artırılarak Ek Hizmet Binasında açılacaktır. 87 Olan poliklinik sayısına ek olarak 52 poliklinik sayısı eklenecektir.
Yoğun Bakım Ünitesi Yatak Kapasitesi 40 Yataktan 77 Yatağa Çıkıyor
Uyku laboratuvarı günlük 2 hastadan 4 hasta sayısına çıkarılarak, Kan Alma Birimi, EKG, SFT, Nst, Diyabet Polikliniği, Laktasyon Poliklinik, Aile Planlama Birimi, Obezite Merkezi ile tüm destek odalarımız Ek binada hizmet vermeye devam edecektir. Palyatif Bakım Ünitesi yatak kapasitesi 10 adet daha artırılıp 30 yatağa çıkarılacaktır. Yoğun Bakım Ünitesi yatak kapasitesi 40 yataktan 77 yatağa çıkarılacaktır. Minimal invaziv by-pass hazırlıkları yapılmaya başlanmıştır” dedi.
250 Yataklı Ek Hizmet Binası Alınan Cihazlar
Bronkoskopi ve dijital negatoskop cihazı,  artroskopi seti , klinik ünitelerde kullanılmak üzere dört boyutlu- üç boyutlu  ultrason cihazı, yeni ameliyathanemizin tüm  ihtiyacını giderecek cerrahi aletler, üst seviye koter cihazı  ihale aşamasında olup üroflometri cihazı ikinci bir EEG cihazı, histerektomi cihazı,  alınmıştır. Ameliyathanede kullanılmak üzere rejyonel blok ağrı tedavisi için katater takımı, girişimler işlemler de kullanılmak üzere portabl ultrason cihazı ,  C kollu portabl röntgen cihazı, üst seviye ameliyathane lambaları ve masaları, alındı. Oftalmik göz lazer cihazı, üst seviye anestezi cihazı, bilgisayarlı perimetre cihazı, üroloji tur cihazı, KBB Ameliyathane mikroskobi cihazı alındı.
Ek 400 Personel İstendi
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Mengücek Gazi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde personel eksikliği bulunduğunu Başhekim Dr. Orhan Çimen, hastaneye bakanlıktan sadece 400 ek destek personeli talebinde bulunduklarını açıkladı. Bu talebe karşın bununla orantılı olarak sağlık personeline de ihtiyaç olduğunu belirtti.
Personele Davranış Konusunda Eğitimler Veriliyor
Gazeteciler tarafından hastane yönetimine yönlendirilen destek personelinin hastalara karşı davranışının rahatsızlığı sorusuna yönetim tarafından verilen cevapta personele davranış konusunda eğitimler verildiğini bu konuda çok fazla hassasiyet gösterildiği belirtildi.

Diğer Haber

“Bebek Dostu Kuruluş” değerlendirmesi yapıldı

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi …