Araştırma Projeleri Yarışması Final Aşamaları Değerlendirme Sonuçları Açıklandı

TÜBİTAK 2204/B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Aşamaları Değerlendirme Sonuçları 03.09.2021 Cuma günü TÜBİTAK’ın internet sayfasından (https://www.tubitak.gov.tr/tr/yarismalar/icerik-ortaokul-ogrencileri-arastirma-projeleri-yarismasi) açıklandı.

Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.453 projenin sahibi öğrenciler, 15-16 Haziran 2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen bölge yarışmalarına katıldı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 204 proje, 1-2 Eylül 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katıldı. Bu yıl final yarışmasına 60 ilde bulunan 155 farklı okuldan toplam 314 projenin sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 204 projeden 10’u Birincilik, 20’si İkincilik, 30’u Üçüncülük ve 30’u Teşvik olmak üzere toplam 90 projenin sahibi 133 öğrenci ödül kazandı.

Final yarışmasında Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödülü alan proje sahibi öğrenciler 18-20 Ekim 2021 tarihleri arasında Trabzon ilinde düzenlenecek proje sergisi ve ödül törenine davet edilecektir.

2021 Yılı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Geneli Final Aşaması 1-2 Eylül tarihinde çevrimiçi ortamda yapıldı. Değerlendirme Erzincan Demirkent TOKİ Ortaokulundan öğrencileri Samed Savaş ve Yavuz Selim Yılmaz’ın hazırladığı ve danışmanlığını İnan Akyol’un yaptığı Teknolojik Tasarım ana alanı, Robotik ve Kodlama tematik alanında “Ben duyamıyorum ama evim duyuyor” isimli proje, Türkiye finallerinde 30 teknoloji tasarım bölge birincisi proje arasından ilk 4′ e girerek teşvik ödülü ile ödüllendirildi.

İlgili proje; İşitme engellilerin yaşadıkları problemleri robotik kodlama ile çözmeyi amaçlıyor.  “Ağır işitme problemi olan işitme engellilerin, evlerinde duyamadıkları sesleri, kendilerine fiziksel uyarı ve yazılı olarak iletebilecek bir bileklik prototipi ve akıllı ev modeli tasarlamaktır” hedefiyle prototip ile işitme engelli bireyler kapı zili, telefon sesi, gaz kaçağı, yangın, bebek ağlaması durumlarında uyarılacak, deprem gibi durumlarda bileklik ile ses çıkartarak yerlerini bildirebileceklerdir. Böylece kendilerini evlerinde daha rahat ve güvende hissedebileceklerdir.

Yazılım ana alanı, Algoritma tematik alanında Erzurum bölge finalinde birincilik alan Erzincan Demirkent TOKİ Ortaokulundan Danışmanlığını İnan Akyol’un yaptığı “Koronavirüse Mesafeli Otobüs” isimli proje ve Coğrafya ana alanı, Doğal Afetler ve Afet Yönetimi tematik alanında Erzurum bölge finalinde birincilik alan Vali Metin İlyas Ortaokulundan danışmanlığını Ümit Salih Memiş’in yaptığı “Umutlar sel almasın, sel ve taşkınlıkları önlemede yenilikçi sistemlerin yaygınlaştırılmasına dair bir çözümleme” isimli proje Türkiye finalinde herhangi bir derece alamamışlardır.

İl Millî Eğitim Müdürü Aziz Gün, İlgili yarışmaya katılım sağlayan ödül alan/alamayan tüm öğrencilere, danışman öğretmenlere, okul idarecilerine ve katkı sağlayan tüm proje ekibine teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim dedi.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …