15 Temmuz Pazartesi , 2024

Atatürk’ün Erzincan’a Gelişinin 100. Yıl Dönümü

Haber: Eren VARLI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 100. yıl dönümü törenle kutlandı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’a gelişinin 100. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı sporcular, Atatürk’ün kente gelişinin yıl dönümü dolayısıyla ellerinde Türk bayrakları ile Şehit Enes Bediz Meydanı’ndan belediye binası önündeki Atatürk Anıtı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Katılımcılar burada saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı okuduktan sonra Atatürk anıtına çelenk sundu.

Törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3. Ordu Kurmay Yarbaşkanı Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Bülent Temizer, kurum müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan Belediye Başkanı Aksun yaptığı konuşmada; “Büyük komutan devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza gelişinin 100.yıl dönümündeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Amasya Genelgesini yayımladıktan sonra Erzurum kongresine katılmak için yola çıktığında Erzincan’a da gelerek 1 gece konaklayıp Erzurum’a geçmiştir.

Atatürk Erzincan ziyareti esnasında kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinden İstiklal Madalyası sahibi Hacı Fevzi Efendi’yi Erzurum ve Sivas Kongrelerinde yanı başından ayırmamıştır. Gazi Mustafa kemal Atatürk şehrimize 4 kez gelip Erzincan’ımızı onurlandırmıştır. Her gelişinde Erzincanlılara vakit ayıran Atatürk, Erzincan’a ve Erzincanlılara verdiği önem ve değerin açık bir göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılması yolunda vatan ve millet aşığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izlediği her adım bizlere örnek olmalı onun yolunda ilerlemek onun ülkü ve ilkelerini devam ettirmek en büyük hedefimiz olmalıdır.

Samsundan başlayan kutlu mücadele Havza ve Amasya’da kurtuluş mücadelesinin yöntemini belirlemiş, meşalesini ateşlemiştir. Erzincan’ın ve Erzincanlıların desteği Milli mücadeleye güç katmış, ümit vermiştir. Cumhuriyetin ilanından sonrada Erzincan’ımızı ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk Erzincanlılar için “Erzincan’ın az zamanda layık olduğu ve Cumhuriyetin kendisinden beklediği mertebede nur ve feyz kaynağı olacağına tamamen inanıyorum” demiştir.

Erzincan geçmişte olduğu gibi aynı milli ruh ve aynı inanç ile buradadır. Dün olduğu gibi bugün de Milli bir müdafaa gerektiğinde hazır nazırdır. Emanet ehlinde, Erzincan hep birliktedir. Bu vesile ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzincan’ımıza gelişinin 100. yıl dönümünü o günkü ruhla, heyecanla yaşıyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere milli mücadelemizden bugüne kadar Vatan ve Millet uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor hepinizi saygı ile selamlıyorum. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” dedi.

 

Diğer Haber

Erzincan’da aranan 9 kişi yakalandı

Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, aranan şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonucunda, …