Başbağlar Katliamı’nın 29’uncu Yılı

29 yıl önce Erzincanlı 33 sivilin teröristlerce katledildiği ve terör örgütü PKK’nın en büyük sivil katliamlarından olan Başbağlar Katliamı’nın acısı dinmiyor.

Erzincan Kemaliye ilçesi Başbağlar Köyü Katliamı’nın 29’uncu yılı dolasıyla anma programı düzenlendi. Gerçekleşen programa Erzincan Valisi  Mehmet Makas, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 3.Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, Garnizon Komutanı Davut Ala, EBYÜ  Rektörü Prof.  Dr.  Akın Levent, Kemaliye Kaymakamı  Emre Yeşilbaş, Kemaliye Belediye Başkanı  Mehmet Karaman, siyasi partilerin genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri ve beraberindeki il ve ilçe protokolü ile köy sakinleri  katıldı.Erzincan’ın merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen Pkk’lı teröristler, kadınları derede topladıktan sonra evleri yağmalayıp para, altın ve değerli eşyaları alarak tüm evleri ateşe verdi.Yapılan zulme karşı çıkan 5 kişiyi de evlerde ateşe vererek öldüren teröristler, akşam namazını kılıp camiden çıkan 28 erkeği de köy meydanında topladı. Bir süre örgüt propagandası yapan teröristler daha sonra bu kişileri de kurşuna dizdi.

Programda konuşan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun:’ Bizler bugün burada bundan 29 yıl önce hain terör örgütü’nün alçakça,yapmış olduğu katliamın seney-i devriyesinde bir nebze olsun acılarınızı paylaşmak, sizlerle hemhal olmak ,gönül birliğimizi perçinlemek için buradayız.Sizlerin arasında olmaktan,bu mukaddes yerde bulunmaktan onur ve gurur duymaktayız.Aslında iki duyguyu burada birlikte yaşıyoruz.O günü hatırladıkça üzülüyoruz, çünkü yaşadığınız acının tarifi olmadığını biliyor ve şehitlerimizin acısını dün gibi yüreğimizde hissediyoruz.Fakat sizlerin bu dik duruşunu, vakarını gördükçe de gururlanıyoruz.Sizlerin vatana, millete, bayrağa ,ezana olan sevginiz ve sadakatiniz bize güç veriyor.

Kıymetli hemşehrilerim;Ezan saati katliam planlayanlar kadın, erkek, çocuk ayırt etmeden, savunmasız vatandaşlarımızı kahpece kurşuna dizenler, evlerimizi ateşe verenler 33 vatandaşımızı şehit etmiş, 30 kadını dul,100’e yakın evladımızı yetim bırakmıştır. Ama unutmasınlar ki! Geride kalanlar bize önce Allah’ın, sonra şehitlerimizin emaneti, başımızın tacıdır.Hain terör örgütü ne yaparsa yapsın,bizleri asla yıldıramaz.Kardeşliğimize zeval getiremez. Biz dün olduğu gibi bugünde hep birlikte,aynı ülkü ve idealler ile buradayız ve ebediyette kadar da burada olacağız Allahın izniyle.Erzincanımız ve Son Yurdumuz Türkiye üzerinde hain planları olanlar emellerine asla ulaşamayacaktır.Buradan emperyalist güçlerin maşalarına sesleniyorum;Unutmayınız ki Biz Yüce Türk Milleti’nin fertleri olarak bir kilimin desenleriyiz.Doğulusu batılısı,güneylisi kuzeylisi,alevisi sunnisi,kürdü, lazı ile biriz ve beraberiz.Bizim farklılıklarımız zenginliklerimizdir.Milletçe şiarımız’’Ayrılıkta azap,birlikte rahmet vardır’’hadis-i şerifidir.Aziz hemşehrilerim;İhtiyacımız olan tek şey birliğimizdir.Rahmetli Gaspıralının’da dediği gibi ‘’Dilde,Fikirde ve işte birlik olacağız.‘’ Hiç bir emperyal gücün aramıza nifak tohumu atmasına fırsat vermeyeceğiz.Bizler sevgi tohumlarını ekeceğiz, her gönülde yeşerecek ve sevgi toplayacağız.Üstad bir ifadesinde; ‘’Sevdiğini belli et, gizlemek başlarına fırsat vermektir.’ Diyor ’ Kimseye fırsat vermeyeceğiz  biz seveceğiz ve 85 milyonun kardeşliğini koruyacağız. Erzincan Kardeşliğin şehridir.

Biliniz ki ;Devletimiz büyük kararlılıkla terörle mücadelesine devam etmektedir. Hain terör örgütlerinin muhakkak kökü kazınacak, ülkemiz ve yüce milletimiz bu terör belasından mutlaka kurtarılacaktır.Tarihin her döneminde Bu topraklarda özgürce yaşamanın bedeli ya kan ya gözyaşı olmuştur.Bizi birbirimize bağlayanda bu acıları paylaşmak, sevgi dilini hakim kılmaktır.

Zaten başka da bir millet yoktur ki evladını toprağa verdiğinde ‘Vatan Sağolsun’ diyebilsin. İşte bizi ayakta tutan ruh da budur.Başbağlarda yaşanan acı ülkemizin her köşesinde,gönül coğrafyamızda,türk İslam dünyasında hüzne sebep olmuş,terör lanetlenmiş,şehitlerimiz rahmetle yad edilmiştir.Bizlerde bugün bu acıyı ilk günkü gibi iliklerimize kadar hissediyor,acılarınızı paylaşıyor,bize bu acıyı yaşatan emperyalist güçleri ve işbirlikçilerini şiddetle protesto ediyor ve lanetliyorum. Biz büyük bir aileyiz,Biz Necip Türk Milletiyiz.Buradan ülkemizin her bölgesindeki vatandaşlarımıza ifade etmek isterim ki;Madımak da yanan can ile Başbağlar da akan kan biziz.Yanan canda bizimdir,akan kanda.Sözlerime sön verirken tüm şehitlerimizi rahmet, minnet, şükranla anıyor; ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum! Rabbim Yüce Türk Milletine bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor hepinizi saygıyla selamlıyorum” Ne Mutlu Türk’üm diyene’ dedi.Başbağlar köyünde gerçekleşen programda birlik ve beraberlik mesajları verilerek anıt ziyareti gerçekleştirilmesinin ardından Başpınar Şehitliği ziyaretiyle program sona erdi.

 

Diğer Haber

Erzincan ve Çevrelerinde Beklenen Kuvvetli Yağışlara Dikkat !

Erzincan ve çevresinde kuvvetli yağışlar olabileceği  uyarısında bulunuldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı 12. Bölge Müdürlüğünden …