20 Mayıs Pazartesi , 2024

Başkan Aksun; Erzincan’da Lavantayı Bir Sektör Haline Getirmek İstiyoruz

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, lavanta bitkisini Erzincan’da bir sektör haline getirmek istiyoruz dedi.

Erzincan’ın ekonomik kalkınmasına ortak akıl yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan’ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel alanda önemli bir yere gelmek istiyor.Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören lavanta, Erzincan’da da verimi aratılarak istenilen seviyeye gelmesi amaçlanıyor.

Erzincan Belediyesi olarak birçok alanda çalışmaların devam ettiğini dile getiren Erzincan Belediye Başkanı Bekir  Aksun,  yapılan bu çalışmaların yanı sıra, Ulalar Yerleşkesi ve Ekşisu Bölgesinde deneme dikimlerinin yapıldığını belirterek lavantalar büyümeye başladı.Almak istediğimiz verimle şehrimizi bir lavanta şehri haline getirebilmek ve Lavanta üzerine Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda Doğu Anadolu Bölgesinde lider Şehir haline getirmek istiyoruz. Erzincan için çalışmaya devam ediyoruz’ ifadelerine yer verdi.

İlk dikim sırasında verilen can suyu dışında su istemeyen lavanta susuz , sulama imkanı kısıtlı, eğimli, toprak yapısı iyi olmayan kıraç arazilerde yetişebilen bir bitki.Geçtiğimiz aylarda  Erzincan Belediyesi öz kaynaklarıyla alınan toplam 50 bin adet lavanta fidesi, 15 bin m2 alana dikildi. Lavanta fidelerinden 14 bin adet Ekşisu Mesire alanının kuzeyinde bulunan fabrika alanının önüne, 16 bin adet Ulalar’a ve 20 bin adet ise yeni sanayi sitesinde ağaçlandırılan alan içerisine peyzaj amaçlı dikildi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bünyesinde 150 bin adet lavanta çeliği alınarak çoğaltma çalışmaları da devam ediyor.

 

Diğer Haber

“Her Yürek Bir Gelecek”

Erzincan’da “Her Yürek Bir Gelecek” isimli el sanatları sergisi açılışı gerçekleştirildi. Projede öğrencilere, el becerisi …