16 Ağustos Salı , 2022

Bayram Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Erzincan’da farklı etkinliklerle kutlandı. Erzincan Müstakil Atletizm Pisti kapalı spor salonunda miniklerin gösterileri büyük alkış aldı.

Erzincan Belediye Sarayı önünde saat 09.30’da başlayan törene İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, ün Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulmasıyla başlayan törene Saygı duruşunda bulunulması  ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam edildi, ardından Kapalı spor salonunda yapılacak olan programa geçildi.

Erzincan Müstakil Atletizm Pisti kapalı spor salonunda devam eden program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır’ın mesajları okundu.Erzincan Müstakil Atletizm Pisti kapalı spor salonunda gerçekleştirilen programa Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, 26. Dönem Milletvekili Sebahattin Karakelle, İl Özel İdaresi başkanı Bekir Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz, Öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemine has konuşmasını yapan Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, “23 Nisan 1920, vatanın dört bir tarafının işgal edildiği, milletin yok olmanın eşiğine geldiği, bütün imkânsızlık ve yokluklara rağmen istiklal  ve istikbalini kurtaracağına dair bağrında taşıdığı sarsılmaz inancın, eğilmez iradenin vücut bulduğu ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ülküsüyle Türk milletinin yeniden dirildiği gündür. 102. yaşını kutladığımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı bugün; hem kurtuluş savaşımızı zafere götüren yolun başlangıcı, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin müjdecisi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan 1929’da bu günü çocuklara armağan etmesiyle, gelecek onun muhafızlarına emanet edilmiş; uğruna dökülen kanlar, verilen canlar, inşa ve ihya edilen her eserin güvencesinin; alınları açık, başı dik, zihinleri berrak ve hayalleri engin çocuklarımız için olduğu gerçeği bütün dünyaya gösterilmiştir. Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti, çocuklarımızın azimli ve bilinçli çabalarıyla, dünya devletleri arasında hak ettiği seçkin yeri alacaktır. Bu gerçeğin yolunda ve bu gerçek uğruna, çocuklarımızın huzuru, refahı, aydınlık yarınları için atılacak her adımda, 23 Nisan 1920’nin ruhunu taşımanın bilinciyle hiçbir zaman yorulmadan, bu kutlu yolda yürüyeceğimize ant içtik. Aziz milletimizin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyor; Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bütün şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

Ardından konuşmalarını yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun Atatürk, ün tüm çocuklara armağan ettiği bayramı kutladı.

Son olarak konuşmalarını yapan Erzincan valisi Mehmet Makas, “millet iradesinin en üst seviyeye çıkarıldığı egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir şiarı tekrar vücut bulduğu ve cumhuriyetimizin kuruluşunun 102. Yıl dönümünü kutluyoruz. Aynı zamanda kurucumuz ulu önderimiz Atatürk2ümüzün çocuklara armağanı olan çocuk bayramını kutluyoruz. Bayramınız kutlu olsun mübarek olsun. Öyle bir milletin evlatlarıyız ki istiklal ve istikbaline taviz vermemiş bağımsızlık deyince geri adım atmamış bir milletin evlatlarıyız. Sadece aziz milletimizin için değil tüm insanlığın tüm dünyanın bağımsız yaşayabilmesi için mücadele evermiş insan odaklı yol yürümüş sadece kendi ülkesinde devletinde değil tüm insanlık adına bağımsızlığı, özgürlüğü savunmuştur. Bunu yaparken de insan odaklı olmuştur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın demiştir. Bu bayramı çocuklara armağan eden asıl gayede bir milletin tekrardan küllerinden doğuşu istiklal ve istikbal bir mücadelenin verişinin çocuklara gelecek verilişinin bir bayramıdır. Dolayısıyla atamıza, ceddimize layık evlatlar olmak istiyorsak bu çocuklarımızı hem çocuk bayramı marifetiyle şereflendiriyor hem de atasının ceddinin vermiş olduğu istiklal ve istikbal mücadelesini onlara aşılayacağız. Milli ve manevi değerlerine bağlı bir millet olarak inanıyoruz ki an itibariyle başlamış olan diriliş ve yükseliş dönemi tekrara aziz milletimizin için, dolayısıyla tüm insanlık için başlamıştır’ dedi.

Gerçekleştirilen protokol konuşmalarının ardından Yavuz Selim İlkokulu ve Gazi İlkokulu öğrencilerinin hazırladığı bir dizi gösteri yapıldı. Gösterilerde ilk olarak Bir Başkadır Benim Memleketim müziği eşliğinde dans gösterisi, Peri Masalı Müziği eşliğinde Dans gösterisi, Harmandalı Çökertme müziği eşliğinde Zeybek gurubu gösterisi, Senden daha güzel ve Türkiye şarkıları müziği eşliğinde Şemsiye dans gösterisi, Anadolu ateşi, Işık Irmakları, dalgaların coşkusu müziği eşliğinde Anadolu Ateşi  dans gösterisinin ardından Erzincan Halk Oyunları gösterisi sahne aldı. Program Yapılan ödül töreninin ardından sona erdi.Erzincan Valisi Mehmet Makas: ‘millet iradesinin en üst seviyeye çıkarıldığı egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir şiarı tekrar vücut bulduğu ve cumhuriyetimizin kuruluşunun 102. Yıl dönümünü kutluyoruz. Aynı zamanda kurucumuz ulu önderimiz Atatürk2ümüzün çocuklara armağanı olan çocuk bayramını kutluyoruz. Bayramınız kutlu olsun mübarek olsun. Öyle bir milletin evlatlarıyız ki istiklal ve istikbaline taviz vermemiş bağımsızlık deyince geri adım atmamış bir milletin evlatlarıyız. Sadece aziz milletimizin için değil tüm insdalığın tüm dünyanın bağımsız yaşayabilmesi için mücadele evermiş insan odaklı yol yürümüş sadece kendi ülkesinde devletinde değil tüm insanlık adına bağımsızlığı, özgürlüğü savunmuştur. Bunu yaparken de insan odaklı olmuştur. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın demiştir. Bu bayramı çocuklara armağan eden asıl gayede bir milletin tekrardan küllerinden doğuşu istiklal ve istikbal bir mücadelenin verişinin çocuklara gelecek verilişinin bir bayramıdır. Dolayısıyla atamıza, ceddimize layık evlatlar olmak istiyorsak bu çocuklarımızı hem çocuk bayramı marifetiyle şereflendiriyor hem de atasının ceddinin vermiş olduğu istiklal ve istikbal mücadelesini  onlara aşılayacağız. Milli ve manevi değerlerine bağlı bir millet olarak inanıyoruz ki an itibariyle başlamış olan diriliş ve yükseliş dönemi tekrara aziz milletimizin için , dolayısıyla tüm insanlık için başlamıştır’ dedi.

Diğer Haber

Rektör Yardımcılığı Görevinde Devir Teslim Töreni

  Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Çağrı Çırak düzenlenen devir teslim …