Belge Alma ve Kendi İşini Kurma İmkânı

Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile Hem Diploma ve Belge Alma Hem de Kendi İşini Kurma İmkânı başlıyor.

Erzincan’da  bulunan tüm Meslek Liselerinde Mesleki Eğitim Merkezi Programı açıldı.Daha önceden açılmış bulunan Erzincan Mesleki Eğitim Merkezi ve Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte toplam 23 okulda Mesleki Eğitim Merkezi Programı bulunmakta.

Mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için Mesleki Eğitim Merkezleri ustalık, kalfalık ve çıraklık eğitimi vererek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümler üretmektedir.

Mesleki Eğitim Merkezi Programı kapsamında;

-Haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmede beceri eğitimi yaparak Meslek Lisesi Diploması ile birlikte çıraklık, kalfalık, ustalık belgesi ve işyeri açma belgesi ile kendi işini kurma imkânı,

-Yaş sınırı olmaksızın ortaokul mezunu herkes için kayıt imkânı,

– İş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta,

– 9, 10, ve 11. sınıfta asgari ücretin en az %30’u kadar maaş, 12. sınıfta ise asgari ücretin en az %50’si kadar maaş,

– 33 alan 181 dalda mesleki eğitim fırsatı,

– Önceki öğrenmelerin tanınması kapsamında geçmiş çalışmışlıkların değerlendirilmesi sonucunda kalfalık ve ustalık sınavlarına girme hakkı,

-Ustalık belgesi sahiplerine, ön lisans ve lisans mezunlarına yüz yüze veya çevrimiçi eğitimle usta öğreticilik belgesi alma fırsatı,

-Ustalık ve kalfalık belgesi sahiplerine 1 yıllık eğitim ile Meslek Lisesi diploması alma fırsatı sunulmaktadır.

4 Şubat 2022 tarihine kadar Erzincan Mesleki Eğitim Merkezimize ve tüm Meslek Liselerimize başvuru yapılması halinde yıl kaybı olmayacak, 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitime devam edebileceklerdir. Başvuru için öncelikle kişinin en az ortaokul mezunu olması, bir işletmede fiilen çalışıyor olması ve çalıştığı iş yerinde usta öğreticilik belgesi bulunan bir kişi olması gerekmektedir.

İlimizde çalışmanın başladığı 26/11/2021 tarihinde Mesleki Eğitim Merkezi Programına kayıtlı toplam 257 öğrenci bulunmakta iken 26/01/2022 tarihi itibari ile ön kayıtlı öğrenciler dâhil toplam 497 öğrenci bulunmaktadır. İlimizde yaklaşık iki aylık süreçte öğrenci sayısı %93 oranında arttırılmıştır.

Ayrıca Erzincan’da Organize Sanayi Bölgesinde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu açılmış, irtibat bürosu Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilişkilendirilerek koordinatör görevlendirmesi yapılmıştır. Görevlendirilen koordinatör tarafından OSB de bulunan işletmeler ziyaret edilerek Milli Eğitim Bakanlığımızın Mesleki Eğitim Merkezi Programı ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir.

Diğer Haber

Erzincan’da yatırımlar ve çalışmalar yerinde incelendi

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcıları ile birlikte şehrin çeşitli …