Binali Yıldırım Memleketi Erzincan’da

Türkiye Cumhuriyeti son Başbakanı TBMM eski Başkanı İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’a geldi.

Erzincan’ın Düşman İşgalinden Kurtarılışının 102’yılı programlarına katılmak üzere Hava muhalefetinden dolayı, karayolu ile Erzincan’a gelen Binali Yıldırım Erzincan Valiliğini ziyaret etti. Yıldırım’ı Vilayet girişinde karşılayan Vali Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır ve protokol mensupları tarafından karşılandı.

Vali Arslantaş makamında yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; “Bugün Erzincan’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıl dönümü. Erzincan mütarekesinden sonra Ruslar ayrılıyor ermeni çetecilerde oldukça fazla zulüm görüyor memleketimiz. Kazım Karabekir ve Binbaşı Hamit Bey komutasındaki ordumuz 13 günü Erzincan’ı düşman işgalinden kurtarıyor diye bilgi verdikten sonra Yıldırıma hoş geldiniz sefalar getirdiniz” dedi.

Gerçekleştirilen ziyarette Valilik şeref defterini imzalayan Binali Yıldırım yaptığı konuşmada bu onur gününü kendilerine yaşatan aziz şehitlere Allah’tan rahmet, gazilere hayırlı uzun ömürler diledi.

“1. Dünya Savaşı’ndan sonra maalesef müttefik olduğumuz ülkelerin yenilmesi ile biz de yenik sayıldık ve Sevr sonrası Anadolu topraklarının İtilaf Devletleri’nce işgal süreci başladı.” diyen Yıldırım, “Bu sırada Erzincan’ımız, memleketimiz de işgal edildi. İşgale karşı Anadolu’da başlayan İstiklal Mücadelesi’nin bir parçası olarak Erzincan’da bu kutlu yürüyüşe dahil oldu. Aradan 102 yıl geçti ancak gururumuz, coşkumuz hiç azalmadı” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım, vatanın istiklalini muhafaza etmenin kolay bir şey olmadığını dile getirerek; “Bu vatanın istiklalini muhafaza etmek kolay bir şey değil. Büyük bedeller ödemek gerekiyor. Yakın zamanda İdlib’de kahraman Mehmetçiklerimize yönelik alçakça rejimin güçleri tarafından saldırı yapıldı ve şehitlerimiz oldu. Elazığ ve Malatya’da meydana gelen depremde ve çığ altında kalan vatandaşlarımız oldu bu vesile ile onlara da Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“Acıyı bal eylemiş insanların yaşadığı memleketin adı; Erzincan”

Kurtuluş günlerinin, birlik ve beraberliği hatırlattığını ifade eden Binali Yıldırım, şöyle devam etti: “Birliğimiz beraberliğimiz kardeşliğimiz sayesinde kurtuluşa erdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine de yine bir, beraber ve kardeş olarak omuz omuza yürüyerek ulaşacağımızdan hiçbir şüphe yok. Erzincan insanı Munzur ve Keşiş Dağları kadar vakur, gönülleri Fırat Nehri kadar engin insanlardır. Acıyı bal eylemiş insanların yaşadığı memleketin adı; Erzincan’dır. Depremlerde doğal afetlerde hep zor zamanlarda metanetini yitirmeyen, sabırla mücadelesini devam ettiren insanlar olmuştur. Bu bakımdan 102 yıl aradan sonra en büyük duamız ve temennimiz, Rabb’im bir daha bu millete bir İstiklal Mücadelesi, İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin. Bağımsızlığımız birliğimiz beraberliğimizi kardeşliğimizi daim eylesin.”

Binali Yıldırım, daha sonra Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Vakfı Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Diğer Haber

Erzincan 7 proje ile katılacak

Tübitak 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projelerinde Erzincan  7 proje ile Erzurum Bölge Yarışmasına katılım hakkı …